WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress, kelime anlamı ve uygulama alanı olarak bir nevi içerik yönetim sistemi, yazılımı gibi nitelikler taşımaktadır. Herhangi bir amaçla kişilerin veya kurumların kendilerine özel olarak açmış oldukları blog sitelerine, içerik yüklemek, paylaşım yapmak, bilgi güncellemesi yapmak gibi işlemleri kolay ve basit bir hale getirmesinin yanında, hazır olarak yazılım sunan yönetim sistemine WordPress denmektedir. WordPress sayesinde, hiç bir teknik bilgi ya da eğitim seviyesine ihtiyaç duymadan, istediğiniz siteyi açabilir ve zaman kaybetmeden kullanıma hazır hale getirebilmektesinizdir. Peki, WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları nasıl yapılmaktadır.

WordPress Önemi

WordPress, eski bir yönetim sistemi olması, kendisini daimi olarak teknolojik gelişmelere göre güncellemesi, tecrübesi ve tüm içerik yönetim sistemlerinin alt yapılarını oluşturduğundan kişi ve kurumlar tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. İnternet ticareti yapan firmalardan tutun, rezervasyon sistemiyle çalışan otel ve restoranlara kadar, ortak tercih alanı haline gelmiştir. Aslında, bir kodlama sistemiyle çalışan WordPress siteminde, bu kodlama yöntemini kullanıcıların öğrenmesi zorunlu olmamakla birlikte, öğrenilmesi halinde ziyaretçilere daha kolay bir şekilde ulaşım sağlanacaktır. Çünkü sistem kodlaması bilen kullanıcılar siteleri üzerinde, uzman ve daha profesyonel işler yayınlayarak, ziyaretçilerin ilgilerin çekilmesi ve site üzerinde daha uzun saatler geçirilmesi konusunda fayda sağlayacaktır. Bu kodlamayı öğrenmek çok zor bir şey değildir. Kısa sürelerde ve sistem dâhilinde site aktif olarak kullanılırken otomatik olarak öğrenme oluşacaktır.

WordPress Nasıl Bir Sistemdir?

WordPress, aslında çok basit bağlantı özelliklerine bir sistemdir. WordPress siteniz üzerinden eklenen içerikler, paylaşımlar sondan başa doğru anasayfa üzerinde listelenmektedir. Bu listeleme başlangıç olarak link şeklide olmaktadır. Linkler üzerine tıklayarak içeriklerin ve paylaşımların ayrıntılarına kolayca ulaşabilirsiniz. WordPress içerik yönetimi sayfasında, iki alan arasında düzenleme ve güncelleme ya da farklı bir işlem yapma şansınız vardır. Bu alanlar, sitenin tamamını oluşturan yazılar ve sayfa alanlarıdır. Yani, WordPress neredeyse sitenizin her alanında, işlem yapabilmenize olanak sağlamaktadır. WordPress’in bu kadar önemli olması ve kullanıcılara sağladığı kolaylıkların yadsınamaz olmasının bir sebebi daha vardır. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google ile aralarındaki bağlantıdan kaynaklanmaktadır. Bu bağlantı tamamen WordPress’in yapısının Google’a hitap ediyor olmasıdır. WordPress siteler, kişisel hesapları olan kişiler gerekli olmasa da, site açma amacı ticari, kamusal ya da kurumsal olan kişi ve firmaların mutlaka kullanması gereken bir sistemdir. Ayrıca WordPress ücretsiz olmakla birlikte, geniş eklenti çeşidine sahip kullanıcılarına sunulur. Hem WordPress’in ücretsiz olması, hem de birçok işe yarar eklentinin ücretsiz olarak sunulması da kullanıcıla için çok büyük bir avantajdır.Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress Nasıl Kullanılır?

Açılması planlanan ya da kesinleşen sitenin başlangıç aşamasında, sitenin yasal süreçlere dahil olması yer alır. Yasal süreçlere dahil olmak, hem açılan sitenin güvenilirliği açısından hem de telif hakkı nedeniyle önem kazanmıştır. Bu bağlamda, siteye özel Domain Ve Hosting hizmetleri satın alınmalıdır. Domain, sitenizin adına kodlanmış bir isimden oluşmakta, Hosting ise sitenizde paylaştığınız her şeyin bir bellek gibi internet üzerinde sınırsız olarak kaydedilmesini sağlayan sistemlerdir. Domain ücreti bir kere ödenirken, Hosting ücretlerinin her sene ödenmesi gerekmektedir. Satın alma işlemlerinden sonra sitenin kurulum aşaması tamamlanır ve sıra sitenin tasarım, düzenleme ve temalandırılma gibi uygulamalara gelmektedir. Bu işlemleri yaparken WordPress devreye girmektedir. Sitenize WordPress temalarından birini ücretsiz olarak aldıktan sonra, tema seçeneklerine göre düzenlemeler kolaylıkla yapılabilmektedir. Fakat başlangıç olarak, ilerde sorunda çıkmasına engel olmak ya da çıkabilecek sorunların zararlarını en aza indirgeyebilmek adına WordPress üzerinden kalıcı bağlantı ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Kalıcı bağlantı ayarları, aslında sitenizde paylaştığınız içeriklerin adlarının sizin Domain adınızla birleşmesinden oluşmaktadır. Yani her paylaşımınızın ayrı ayrı bağlantıları diğer bir deyişle URL adresleri vardır. Öncelikli olarak site kurulumu tamamlandıktan sonra, admin panelinden ayarlara ve buradan kalıcı bağlantı ayarlarına ulaşmanız gerekmektedir. Kalıcı bağlantı ayarlarından özel yapı seçeneğini tıkladığınız zaman, sayfanızda paylaşım yapacağınız her linkin güncellemesini ya da değişikliğini bu yapı üzerinden kolaylıkla sağlayabilmektesinizdir. Kalıcı bağlantı ayarlarının devamının kolaylıkla sağlanabilmesi için, paylaşım linklerinizi kalabalık ve bilinmeyen karakterlerden oluşturmak yerine, paylaşım yaptığınız konuya benzer olarak oluşturmanız ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olacaktır.

Yorum Yap