Sahte Antivirüslerin Zararları Nelerdir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte, nerede ise her evde bir bilgisayar, herkeste de bir akıllı telefon bulunuyor. Kullanıcılar, bu cihazları genel olarak internet ortamında kullandıkları için de, güvenilir olmayan site ve uygulamalardan, cihazlarda önemli sorunlar oluşturan virüsler bulaşıyor. Bu nedenlerden dolayı da kullanıcılar antivirüs programları kullanıyorlar. Bu programlar ücretli olduğu için, birçok kullanıcı da internetten ücretsiz antivirüs programı indirmektedir. Bu programların sahte olmasından şüphelenenler ise, sahte antivirüslerin zararları nelerdir? Sorusunu soruyorlar.

Antivirüs Programları Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlara girilen sitelerden veya indirilen programlardan bulaşan virüsler, aslında kötü amaçlı yazılan programlardır. Sürekli olarak tür ve işlevleri değişen virüslerin, tümü için koruma programı olmasa da yaygın olarak kullanılanlarından antivirüs programı ile korunmak mümkün oluyor. Antivirüs programlarının ana işlemi koruma, tarama, temizleme ve kurtarmadır. Lisanslı olan bu programlar, cihazları sürekli olarak tarayıp, kötü amaçlı veya güvenirliği şüpheli olan programları bulup kullanıcıya bildirirler. Kullanıcıların onayı veya otomatik olarak da bu programları silerek, cihazların etkilenmesine engel olurlar. Antivirüs programları, cihazları virüs bulaşmadan korurken, daha önceden bulaşmış olan virüsleri de temizlerler.Sahte Antivirüslerin Zararları Nelerdir?

Sahte Antivirüs Programı Nedir? Zararları Nelerdir?

Genellikle internetteki birçok siteye giriş yapıldığında, cihazınızda virüs tespit edilmiştir, temizlensin mi? komutları ile karşılaşılır. Bu komutlara evet dendiğinde ise, cihazlara değişik isimlere sahip antivirüs programlarının yüklenmesi gerektiği ibaresi çıkmaktadır. Bu programlar aslında birer virüs yazılımıdır ve kullanıcı programı cihazına indirip çalıştırdığında, tüm sistemi bu virüs tarafından ele geçirilmektedir. Sahte antivirüs programları, cihazları korumanın aksine;

  1. Cihazların yavaş çalışmasına ve donmalara
  2. Sürekli reklamların belirlenmesine
  3. İnternet ve başlangıç ayarlarının değişmesine
  4. Birçok tanınmayan ve yasal olmayan sitelere zorunlu giriş yapmaya
  5. Kişisel verilerin çalınmasına kadar bir çok önemli probleme sebep olmaktadır. Hatta bu programlar ile kullanıcıların IP’leri çalınıp, illegal amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Sahte Antivirüs Programları Nasıl Silinir?

Sahte antivirüs sitelerini silmek istendiğinde, uygulamaların çoğunluğu başka virüsleri içeren sahte silme programları önermektedir. Bu programlar indirildiğinde ise, daha değişik sorunlar oluşmaktadır. Sahte antivirüs programlarının silinme yöntemi, bilgisayarın güvenli modda çalıştırılıp, bu programların silinmesidir. En güvenli silme yolu ise, lisanslı bir antivirüs programı alarak hem bilgisayardan bu programları tamamen silmek, hem de bilgisayarı daha sonrası için korumaktır.

Yorum Yap