İphone Dns Değiştirme

Bazı sitelerin erişim yasağı alması, internet kullanım özgürlüğüne kısıtlamalar getiriyor. Özellikle Türkiye’de internet sitelerinin denetimi oldukça sıkı tutulmaktadır. Bu yüzden sürekli erişim engeli alan yani yasaklanan siteler ile karşılaşmak mümkündür. Bu durumla baş etmek isteyen kullanıcılar, cihazın dns ayarını değiştirme seçeneğine yönelmektedir. Kullanılan cihaza göre değişiklik gösteren dns ayrı değiştirme işlemi oldukça kolaydır. Bir kaç adımda yaygın olarak kullanılan iphone dns değiştirme işlemi yapmak mümkündür.

Dns Ayarı İçin Kullanılabilen Adresler

İphone dns ayarı değiştirmek için kullanılabilecek birden fazla adres vardır. Kullanıcılar bu adreslerden herhangi birini seçmekte özgürdür. Dns ayarı sırasında kullanılacak olan bu adresler ikili kanal halindedir. Bu yüzden adres yazılırken kanallar arasına noktalı virgül (;) koymak gerekiyor. İphone dns ayarı değiştirmek için kullanılabilecek adresler şu şekildedir;

  1. YandexDNS: 77.88.8.88 ile 77.88.8.2
  2. SmartSafeDNS: 54.85.9.10 ile 54.85.12.30
  3. GoogleDNS: 8.8.8.8 ile 8.8.4.4
  4. SafeDNS: 195.46.39.39 ile 195.46.39.40

İphone Dns Değiştirme

İphone Dns Ayarı Değiştirme

İphone marka akıllı cihazlar için yeni bir dns ayarı kaydetmek birkaç adımda mümkündür. Kolayca yapılacak dns değişikliği ile Türkiye’de yasaklanan internet sitelerine sanki Türkiye dışında ki bir ülkeden bağlanıyormuş gibi erişim sağlanabilir. Böylece yeni ayarlar ile erişimi engellenmiş olan sitelere rahatlıkla giriş yapılabilir. İphone marka tüm akıllı telefonlar için yapılacak işlem hemen hemen aynıdır. Telefonun dns ayarları kısmına kolaylıkla ulaşılıp, işlem yapılabilir.

İphone Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

İphone marka akıllı telefonda dns ayarını değiştirmek için ilk önce ana ekranda yer alan “Ayarlar” menüsüne giriş yapılır. Buradan “Wi-Fi” tıklanır ve bağlı olunan kablosuz ağ seçilir. Bu ağın yanında mavi bir info butonu yer alıyor, butona dokunulur. Buradan dns bölümü seçilir. Bu kısma istenilen dns adresi, kanallar arasında noktalı virgül olacak şekilde yazılır. Örneğin YandexDNS adresini kaydetmek isteyen kullanıcı bu kısma adres kanalını 77.88.8.88;77.88.8.2 şeklinde yazmalıdır. Daha sonra adrese onay verilir ve işlem tamamlanır. Sol üst tarafta bulunan “Wi-Fi” sekmesine dokunularak bu kısımdan çıkılır. Böylece yenilenen dns ayarı sayesinde ulaşım engeli almış sitelere, iphone marka akıllı telefondan rahatlıkla erişim sağlamak mümkün olur.

Yorum Yap