Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kablosuz ağlar (wirelless) yani wi-fi olarak adlandırılan ağlar artık her yerde ve bu ağlar güvenlik nedeniyle genellikle bir şifre ile korunuyor. Bağlı olduğunuz kablosuz internet ağının şifresini unuttuğunuz bir senaryo düşünürsek bu ağın şifresini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu yazımızda Windows 10 wifi şifresi öğrenme nasıl yapılır? Sorusunun cevabını ayrıntıları ile bulacağız.

Neden Gerekli?

Örnek vermek gerekirse cihazınıza format atmanız gerekebilir, ancak daha sonra aynı ağa bağlanmak için mevcut kullanmakta olduğunuz kablosuz ağın şifresini bilmeniz gerekmektedir. Başka bir örnek vermek gerekirse yeni aldığınız bir cihazı kablosuz ağınıza bağlamak isterseniz yine bu şifreyi öğrenmek zorundasınız ya da ağınızı kullanmak isteyen birine şifrenizi vermek için de yine mevcut ağınızın şifresini bilmeniz gerekmektedir.

Windows 10 kullanıcıları için mevcut kablosuz ağ şifresini öğrenmenin iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi komut sisteminden yararlanarak öğrenme, diğeri ise Windows 10 arayüzünü kullanarak öğrenme olarak gösterilebilir.

Komut Sistemi Kullanarak Öğrenme

Komut sistemini kullanarak öğrenmek biraz daha profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Öğrenildiği takdirde diğer yönteme göre çok daha kolay bir şekilde istenilen bilgiye ulaşılmaktadır.

  • Öncelikle Windows tuşu ile birlikte “R” tuşuna basınız. (Windows + R) Diğer bit yöntem ise arama sekmesine “çalıştır” yazmak olacaktır.
  • Çalıştır kısmına CMD yazarak komut sistemi ekranını açınız ve açılan komut satırına “netsh wlan show profiles” yazarak enter tuşuna basın.
  • Çıkan sonuçlardan kayıtlı olan ağ bağlantılarınızı User Profiles kısmında görebilirsiniz.
  • Tekrar CMD ekranına gelerek “netsh wlan show profile name=ProfileName” key=clear yazarak enter’a bastıktan sonra Security Setting bölümünde Key Content kısmı karşısında şifrenizi görebilirsiniz.

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ağ Bağlantılarını Kullanarak Öğrenme

  • İlk olarak kablosuz ağ simgesine tıklıyoruz daha sonra alt kısımda bulunan ağ ayarları sekmesine tıklamamız gerekiyor.
  • Daha sonra ağ ve paylaşım merkezine tıklayarak etkin ağların görüntüleyin kısmından bağlantılar sekmesinin karşısında bulunan wi-fi seçeneğini seçiyoruz.
  • Açılan pencereden kablosuz özelliklerine tıklıyoruz, gelen penceredeki güvenlik sekmesine tıkladıktan sonra ağ güvenlik anahtarı yazan yerin karşısındaki text box’ın içinde bulunan küçük siyah noktalar mevcut ağ şifrenizi saklamaktadır. Karakterleri göster kutucuğuna tıkladığınız takdirde ihtiyaç duyduğunuz şifreyi öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap