Wi-Fi Ağınızı Kullananları Görme ve Engelleme

İnternet çağımızın vazgeçilmezi. Neredeyse her evde ve cep telefonunda mevcut. Hatta sadece telefon ile kalmayıp artık televizyon, buzdolabı ve daha birçok cihazda da kullanılması mümkün hale geldi. Teknoloji çok hızlı gelişti. Güvenlik önlemleri ise o kadar hızlı gelişemedi. Yani hala internet şifreleri kırılabiliyor ve kişinin interneti izinsiz kullanılabiliyor. Güvenli olmasa da, sıkıntılar yaratacak olsa da interneti paylaşmak yani Wi-Fi özelliğini açmak artık bir ihtiyaç haline geldi. Modem vasıtası ile interneti paylaşıp diğer cihazlardan bağlanmak, neredeyse herkesin yaptığı bir eyleme dönüştü. Bu da kötü niyetli şahısların işini daha kolay hale getirdi. Wi-Fi ağına yabancı birinin bağlanıp bağlanmadığı nasıl öğrenilebilir? Bu yazıda Wi-Fi ağınızı kullananları görme ve engelleme hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Wi-Fi Ağını Kullananları Görme

Wi-Fi ağınızı kullananları görmenin birden fazla yolu mevcuttur. Bu yollardan biri üçüncü parti programlardır. Bu programlar indirilerek, Wi-Fi ağına bağlı olanların IP ve MAC adresleri görülebilir. Bu programlardan en popüleri Wireless Network Watcher programıdır. Bu program Wi-Fi ağına bağlı olan tüm cihazların IP adreslerini, MAC adreslerini, bilgisayar isimlerini, kullandığı veri boyutunu ve hatta cihazının marka ve modelini dahi göstermektedir. Bir diğer yol ise modemin arayüzüne bağlanmaktır. Arayüze bağlandıktan sonra ilgili menü bulunabilir ve bağlı olan cihazların IP adresleri görülebilir.Wi-Fi Ağınızı Kullananları Görme ve Engelleme

Wi-Fi Ağını Kullananları Engelleme

Wi-Fi ağını kullanan yabancıyı veya istenmeyen kişiyi tespit ettikten sonra yine modemin arayüzüne girerek ilgili menüden kolaylıkla engelleme yapılabilir. Bu menü genellikle kurulum menüsünün altında WLAN adı ile yer alır. Modemin arayüzüne girmek için ise tarayıcının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazılmalıdır. Bu yazıldıktan sonra ilgili sayfa açılmazsa 192.168.2.1 veya 192.168.0.1 adresleri de denenebilir.

Wi-Fi Ağı İçin Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Modemin güvenlik açıklarının kapatılabilmesi için güncellenmesi alınabilecek ilk önlemlerdendir. Kullanılmadığında modemin üzerinde bulunan WPS tuşu ile internetin paylaşılabilirliği kapatılmalıdır. MAC filtreleme işlemi de bir nebze olsun güvenliği sağlayacaktır. Alınabilecek en iyi güvenlik önlemi ise zor ve uzun bir şifre belirlemektir. Şifre kırıcı programlar uzun şifreleri çok daha uzun bir sürede veya hiç kıramamaktadırlar.

Yorum Yap