Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye üzerinden DNS servislerini kullanmayı yasaklamıştır. Kullanıcı DNS adresini ne kadar değiştirirse değiştirsin servis kullanımı yasaklı olduğu için yönlendirme yapamıyor. Bu sorunu çözebilen bir uygulama mevcuttur. Bu uygulama ile türkiye’de dns servisleri nasıl kullanılır? Sorusunun çözümüne ulaşabiliriz. Uygulamanın adı OpenVPN’dir. Bu uygulamayı kurarak dilediğiniz DNS servisini sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

OpenVPN’i Çalıştırmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

OpenVPN kullanmadan önce yapmanız gereken bir kaç ufak işlem vardır. Cihazınızda önce yüklü bir VPN uygulaması var ise bu uygulamayı devre dışı bırakmalısınız. Ek olarak OpenVPN uygulamasını sorunsuz kullanabilmek için DNS ayarlarınızı ”Ön Tanımlı” hale geri getirmelisiniz.Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

OpenVPN ile DNS servisleri Nasıl Kullanılır?

Cihazınızda kullandığınız internet tarayıcısından OpenVPN hesabınıza bağlanın. Ardından sol üstte yer alan ”Configuration” bölümünde yer alan ”VPN Settings” seçeneğini bulup tıklayın. Daha sonra önünüze gelecek seçeneklerin arasından ”DNS Settings” kısmına girin. Açılacak ekranda önünüze gelen seçenekler arasından ”Have clients use specific DNS servers” özelliğini etkinleştirmelisiniz. Bu seçeneği aktif ettikten sonra uygulama size yeni bir sekme açacaktır. Bu sekmenin içinde ”Primary DNS Server” ve ”Secondary DNS Server” kısımları gelecek. Buradan sonra tamamen size kalmış durumda. Hangi DNS servisini kullanmak istiyorsanız o servisin DNS adresini belirtilen kısımlara yazın. Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken şey ayarlarınızı kaydetmek olacaktır. Kaydetme işlemini ”Save Settings” kısmına tıklayarak yapabilirsiniz. Daha sonra tarayıcınızın ayarlara senkronize olabilmesi için ”Update Running Server” seçeneğine tıklayın. İşlem tamam artık OpenVPN aracılığı ile istediğiniz DNS servisini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap