Telefondan ya da Tabletten Dosya Nasıl Yazdırılır?

Günümüzün gelişen teknolojisi ile beraber hem akıllı telefonlar hem de tabletler büyük dosyaları dahi depolayabilecek kadar birçok önemli uygulamayı kişilere sunmayı başarmaktadır. Özellikle dosya yazdırma konusunda bilgisayara gerek duyulmadan birçok işin telefondan ya da tablet üzerinden yapılabilmesi kişilere büyük fayda sağlamaktadır. Peki, telefondan ya da tabletten dosya nasıl yazdırılır?

Telefondan Dosya Yazdırma İşlemi

Bazı telefonların içerisinde daha önceden yüklü olan Google Cloud Print programı yer almaktadır. Bu program dosya yazdırma işleminde Google’nin kullanıcılara sunmuş olduğu birçok kolay özelliklere sahip bir programdır. Eğer ki telefonda böyle bir program yoksa indirilmelidir. Ardından yazdırılacak olan belge açılmalı ve telefonun üst sap kısımında yer alan üç nokta ifadesi ile oluşan menü seçeneğine girilmelidir. Burada karşınıza yazdır butonu çıkacaktır. Bununla beraber karşınıza yeni bir sayfa yer alacak. Burada PDF olarak kaydet yazısına basarak sağ kısımda yer alan aşağı oku tıklayınız. Son olarak yazdırma işlemini gerçekleştirecek yazıcıyı seçin ve yazdırma düğmesine tıklayın.Telefondan ya da Tabletten Dosya Nasıl Yazdırılır?

Google Cloud Print Uygulamasında Yazdırma İşlemi

Eğer ki tablet ya da telefonunuz bu uygulamayı çalıştırmayı destekliyorsa iyi bir bağlantıya sahip olduğunuz sürece bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bilgisayar üzerinden Google Chrome uygulaması başlatılmalıdır. Ardından ekranın sağ üst kısmında yer alan menü sekmesine girilmelidir. Buradan ayarlar ve gelişmiş ayarları göster butonuna girilerek Google Cloud Print bölümünden yönet kısmına tıklanmalıdır. Son olarak yazıcı ekle butonuna tıklayarak eklenmesi gereken yazıcılar yazma işlemi için eklenmelidir.

Tablet Üzerinden Yazdırma İşlemi

Tabletlerde tıpkı telefonlar gibi yazdırma işlemini gerçekleştirmektedir. İlk olarak tablette Google Cloud Print uygulaması yoksa yüklenmeli ve uygulamalı çalıştırılmalıdır. Bu uygulama bir kez çalıştıktan sonra, otomatik olarak kendisini diğer kullanımlarda devreye sokmayı başaracaktır. Ardından yazdırılması gereken belge seçilmeli ve menü düğmesine girilerek yazdır butonuna tıklanmalıdır. Karşınıza çıkan yeni sayfada PDF olarak kaydet sekmesini tıklayarak, yazdırılması gereken yazıcı seçilmelidir. Böylelikle işlem tamamlanmış olacaktır. Bunun kısa yoldan kurulması için yazıcının daha önceden Google Cloud Print uygulamasına kaydedilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap