Google Hangouts için SMS Desteği Mayıs Ayında Sonlandırılacak

Yakın zamanda google hangouts için sms desteği mayıs ayında sonlandırılacak haberi Google tarafından duyurularak artık Hangouts’un mesaj gönderme özelliğinin olmayacağı açıklandı.

Yakın zamanda google hangouts için sms desteği mayıs ayında sonlandırılacak haberi Google tarafından duyurularak artık Hangouts’un mesaj gönderme özelliğinin olmayacağı açıklandı. Ancak Hangouts şirketinden bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi verilmese de Google’nin önde gelen yetkilileri Hangouts’un artık mesaj alma ve gönderme özelliğinin olmayacağını belirttiler. Bu konuda hakkında alınan bir başka bilgi ise G Suite yöneticilerine gönderilen e mail ile ve Reddit’te yayınlanan bilgilere göre yapılacak olan değişiklikler hakkında bilgi verildi. Google bu konudaki sms desteğini 22 Mayıs itibari ile keseceğini açıkladı. Yapılan açıklamalarda kullanıcıların 22 Mayıs tarihinden önce mevcut olan bir mesajlaşma uygulamasına geçiş yapılması konusunda uyarılacakları bildirildi. Hangouts uygulamasının mobil sürümünü kullanan kullanıcıları konu ile ilgili 27 Mart itibari ile bilgilendirme mesajları gönderileceği açıklandı.

Hangouts’un Kaldırılması ile Birlikte Mesaj Uygulamaları Nasıl Yapılacak?

Google, Hangouts uygulamasından mesaj alma ve gönderme özelliğini kaldırdığında mobil kullanıcıların telefonlarında başka bir mesajlaşma uygulaması söz konusu ile Google bu uygulamayı varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak kabul ederek kullanıcıları o mesajlaşma uygulamasına yönlendirecek. Eğer ki kullanıcıların mobil cihazlarında başka bir sohbet uygulaması yoksa bu kullanıcılar Google Play Store mağazalarına yönlendirilecekler.

Bu Durumdan Google Voice Kullanıcıları Nasıl Etkilenecek?

Google’nin almış olduğu bu karar ile Google Voice kullanıcılarının durumu biraz daha karışık hale gelecek. Hangouts üzerinden mesaj gönderen kullanıcıların 22 Mayıs itibari ile bu kullanım haklarından mahrum kalacakları bildirildi. Ancak Google Voice numaraları ile mesaj gönderenlerin almış oldukları hizmetler konusunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Google Hangouts’un mesaj alma ve gönderme özelliklerinin ortadan kaldırılması ile birlikte farklı bir uygulamanın temellerinin atıldığına dair yorumlar gündeme geldi. Bu konudaki gelişmelerin kısa bir süre sonra ortaya çıkması bekleniyor.

Yorum Yap