Sahte Tweet’ler Nasıl Anlaşılır?

İnternet çağında yaşamaktayız. Bu çağ, hayatımızda kolaylıklar sağlasa da bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bu problemlerden biri de sahte hesaplar… Sahte hesapların paylaştığı anlamsız ve niteliksiz paylaşımlar, kişileri hatta toplumu olumsuz yönde etkilemekte ve yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Ayrıca bu paylaşımlar, Sibel suçların arasında bulunmaktadır. Bu sahte paylaşımlar, en çok Twitter’da gözükmektedir. Twitter, bir paylaşım sitesidir ve kullanıcılar düşüncelerini daha çok “#” kullanarak paylaşırlar. Resim ya da videodan çok metin olarak paylaşım yapılır. Burada kişilerin ya da kurumların ağzından sahte paylaşımlarda yapılmaktadır. Özellikle resmi işlerde yapılan sahte paylaşımlar, birçok sorunu da beraberinde getirir. Twitter’da paylaşımlara “tweet” adı verilir. Sahte tweet’ler nasıl anlaşılır? Bu sorunun çok merak edilmektedir. Cevabı ise oldukça basittir. Bu yazımızda sizlere birçok ipucu vereceğiz.

Sahte Tweet’leri Anlamak İçin İpuçları

Birçok sosyal medya uygulamalarında “mavi tik” özelliği bulunmaktadır. Mavi tik almak için kullanılan uygulamaya başvuru yapmak gerekir. Başvurunuzun onaylanması için sizden bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler sizin gerçek kişi ya da kurum olduğunuzu anlamak içindir. Bilgiler doğru girildiğinde profil adının yanında mavi tik işareti bulunur.

Takipçiler de profilin gerçek olduğunu mavi tik sayesinde anlayabilirler. Ancak bazı kişiler, sahte mavi tik ile de kişileri şaşırtmaktadır. Bunu anlamanın yolu ise çok basit! Bu kişiler, sahte mavi tiki, kopyalama yöntemi ile yapmaktadır. Ancak her ne kadar kopyalasalar da kullanılan yazı tipini kopyalayamazlar ve farklı bir yazı tipi ile yazarlar. Yazı tipine bakarak da anlayabilirsiniz.Sahte Tweet'ler Nasıl Anlaşılır?

Profilin Kişiye Ait Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bazı profiller, kişi ya da kuruma ait olmadan da isim vererek açılabilmektedir. İnternet ağında bu hesaplara, “fan ” adı verilmektedir. Yasal olarak fan sayfası açan kişilerin, bunları hesap bilgilerinde belirtmeleri gerekmektedir. Yani kullanıcı, bu hesaba girdiğinde, bu hesaba girdiğinde fan sayfası olduğuna dair bir bilgi ile karşılaşması gerekir.

Eğer buna dair bir bilgi ya da mavi tik yoksa bu hesaplara itibar edilmemelidir.

Sahte Tweet’ler Nasıl Şikâyet Edilir?

Bir tweet’in ya da hesabın sahte olduğunu anladığınız zaman ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Twitter’e Bildir’ butonuna tıklayarak şikâyet edebilirsiniz.

Yorum Yap