Siber Saldırı Nasıl Anlaşılır?

Gelişen teknoloji olumlu gelişmelerin yaşanmasında aracı durumunda kabul edilirken diğer taraftan bazı güvenlik ihlali ve sorunlarının doğmasına da neden teşkil eder bir hal almaya başlamıştır. Bu olayların başında siber saldırı adı verilen durum sıklıkla gelir. Siber saldırı bilgisayar veya sanal ağlar konusunda başarılı kişilerin devlet, polis, resmi kurum ve kuruluşlar veya vatandaşlara yönelik yasa dışı, zarar verme amacı güden bir elektronik faaliyette bulunması olarak tanımlanabilir. Siber saldırı nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı ise küçük dikkatler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Siber Saldırıda Hangi Yollar Kullanılır?

Siber saldırı teknolojinin gelişmesi sonucunda aynı hızla çeşitlenerek artmaya devam eder. Bir çok yöntem kullanılarak siber saldırı gerçekleştirilebilir. En sık kullanılan yöntem ise virüslerin aracı konumunda olduğu yollardır. Trojen gibi ağır virüslerin kullanıldığı saldırılar bile düzenlenmiştir. Sahte mailler ile kullanıcılara yollanan bu virüsler bazen milyonlarca lira mali zararın oluşmasına neden olabilir. Trafik hatlarının karışmasından başlayarak usulsüz şekilde hesaplara para aktarılmasına kadar uzanan zararlar zincirinden bahsetmek gerekir.

Siber Saldırı Nasıl Engellenir?

Siber saldırıdan korunmak için hangi yollar ile karşı karşıya kalınacağını bilmek gerekir. En sık karşılaşılan sorun güvenilir olmayan siteleri kullanmaktır. İnternet tarayıcınızın güvenilir olarak onay vermediği sitelerden herhangi bir işlem yapmamalısınız. Antivirüs adı verilen koruyucu yazılım ve programların gerçekten çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. Bu programlar virüs yoluyla siber saldırıyı engelleyecektir. Şifrelerinizin de kolay ve çözülmesi basit olmaması saldırıyı engelleyebilecek bir başka önemli detaydır. Bilgisayar kullanıcılarının bilinçli olması için eğitim alınması da bir başka yol olabilir. Siber saldırı altında olduğunuzu anlamanıza neden olacak en temel durum bilgisayarınız üzerindeki kontrolün kaybedilmesidir. Bu durumda hemen önlem alınmaya başlanmalıdır. Yani siber güvenlik önlemlerini artırmalısınız.

Yorum Yap