Photoshop Yapılan Resim Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda dünyada en popüler uygulamalardan biri olarak kullanılan photoshop programlarının ilk sürümü 1990 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Photoshop uygulaması isminden de anlaşılacağı üzere tamamen fotoğraf düzenleme yazılımı olarak piyasada kullanılıyor. Eskiden fotoğrafcılarda çekilen fotoğraflarda yüzlerdeki lekelerin yok edilmesinde kullanılan photoshoplar en basit photoshoplara örnek olabilir. Günümüzde toplumun her kesiminde aktif olarak kullanılan photoshop uygulaması bilgisayarlara, tabletlere ve akıllı telefonlara entegre edilmiştir. Bu sayede photoshop yazılımı konusunda eğitimli olmak gerekmiyor. Çünkü bu cihazlarda kullanılan yazılım programları en yalın ve kullanımı oldukça basittir. Peki, günümüzde büyük küçük herkesin fotoğraflarını düzenlemek için kullanıldığı yazılım ile photoshop yapılan resim nasıl anlaşılır? Photoshop ile neler yapılabilir?

Günümüzde ünlüler camiasında sıkça gördüğümüz photoshop uygulaması ile insanlara olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek ya da var olan bir durumu göstermemek mümkündür. Bu nasıl mı yapılır? Yani photoshop ile asık bir surat gülümsetilebilir ya da çilli, sivilceli surat pürüzsüz hale getirilebilir. Photoshop programı ile çok ciddi manipülasyonlar yapılabilir. Resimdeki bir nesne yok edilebilir ya da resim içindeki objelerin rengi değiştirilebilir. Zira çok güçlü bir yazılımdır ve sınırsız renk seçeneği mevcuttur. Bununla birlikte photoshop programının en popüler özelliği olan resimdeki kişi yada nesneleri var oldukları mekandan farklı bir mekana transfer edebilmeleridir. Ayrıca ürünler üzerine farklı görsel temalar uygulanabilir. Resimlere yapılan photoshop uygulaması iyi bir grafiker yada fotoğrafçı tarafından yapılırsa gerçeğinden ayırt etmesi olanaksızdır.Photoshop Yapılan Resim Nasıl Anlaşılır?

Yayınlanan Fotoğraflarda Photoshop Olduğu Nasıl Fark Edilir?

Zaman zaman iyi bir fotoğrafçının bile anlayacağı nitelikte photoshoplu resimler sosyal medya da dolanıyor. Insanlar bunu gerçek sanabiliyor. Oysa bir resmin photoshoplu olup olmadığını anlamanın çok basit yöntemleri vardır. Bunlardan ilki şüpheye düşülen resim üzerinde sağa tıklayarak birlikte aç denildiği zaman çok karmaşık bir yazı listesi çıkar. Bu liste içerisinde adobe photoshop cs 5 gibi bir cümle varsa o resme photoshop uygulanmış demektir. Bir diğer alternatif ise %70 oranında doğru sonuç veren kaynak görüntülemedir.

Photoshop Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde yaygın kullanım alanına sahip olan photoshop grafik tasarımcılar, web tasarımcılar, mimarlar, editörler, fotoğrafçılar, reklam tasarımcıları ve blog yazarları tarafından sıklıkla kullanılır.

Yorum Yap