Cep Telefonu Pili Nasıl Şoklanır?

Cep telefonu ile geçirilen vakit her geçen gün daha da artmaktadır. Artık neredeyse bütün işler, akıllı cep telefonlarından yapılmaktadır. Birçok kişi iş takibini, sosyal medya hesabını, araştırma ve incelemelerini akıllı cep telefonundan yapıyor. İnternet kullanımının da artış göstermesiyle birlikte, akıllı cep telefonlarından internet sörfü de sıklıkla yapılmaktadır. Pil ya da diğer bir adıyla batarya ile çalışan akıllı cep telefonları, ne kadar çok kullanılırsa o kadar çabuk bataryasını tüketmektedir. Pilin ömrünü artırmak, daha uzun süre faydalanmak isteyenler için pil şoklama işlemi yapılmaktadır. Peki, akıllı batarya kullanım süresini arttırmak için cep telefonu pili nasıl şoklanır?

Cep Telefonu Pilini Şoklamak Ne İşe Yarar?

Genç, yetişkin ve yaşlı her kesimden insanın elinden düşmeyen akıllı cep telefonlarının bataryaları bir süre sonra kişileri pişman edecek kadar kötü bir hal alabiliyor. Çabuk biten pil, saatler geçmesine rağmen dolmayan batarya sorunları kişileri telefon pili şoklama işlemine yöneltiyor. Bu işlemle pilin şarj süresi kısaltılmakta ve kullanım süresi arttırılmaktadır. Bataryadan üst düzey verim almak isteyen akıllı telefon kullanıcılarının yaptırdığı pil şoklama işi mutlaka uzman cep telefonu tamircilerinin yapması gerekiyor. Tehlikeli bir işlem olan pil şoklama, evde yapılmamalıdır. Özellikle pilin patlama riski olduğu için güvenilir bir cep telefonu tamircisinden yardım almak gerekiyor.

Cep Telefonu Pili Şoklama

Cep telefonu piline uygun voltaja sahip bir pil ile şoklama işlemi yapılır. İşlem araba akülerini doldurmakla aynı mantıktır. Manuel olarak yapılacaksa kesinlikle iyi bir telefon tamircisine yaptırılmalıdır. Basit elektrik kabloları ile şoklama yapılacak pilin kutupları diğer pilin kutuplarına bağlanır. Batarya ile pilin bağlanan kutuplarının aynı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde kısa devre olur ve geri dönüşü imkansız sorunlar ortaya çıkabilir. Son olarak elektrik verilir ve işlem sona erdirilir. Bu işlemden sonra cep telefonu pil performansı artış gösterecektir.

Cep Telefonu Pili Şoklama Cihazı

Tecrübeli telefon tamircileri tarafından yapılması gereken, telefon pili şoklama işlemi için kullanılan cihazla batarya şoklamak mümkündür. Tüm risklerine rağmen evde telefon pili şoklamak isteyenlerin satın alabileceği cihaz, belirli bir süre batarya takılı halde işlem yapıyor. Verilen süre içerisinde bataryayı cihazdan ayırmamak gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken, işlem eğer uzman kişiler tarafından yapılmıyorsa, telefonun pili telefondan çıkartılarak şoklanmalıdır. Olası bir patlama durumunda telefon da kullanılmaz bir hale gelebilir.

Yorum Yap