Macbook Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Dünyanın önde gelen iletişim cihazları üreticisi Apple tarafından geliştirilen Macbook model bilgisayarlardan kullanıcı şikâyetleri son dönemlerde artış gösteriyor. Bilgisayarların, gereğinden fazla ısınması işlevselliği azaltıyor. Çok sayıda kişi tarafından cevabı merak edilen macbook ısınma sorunu nasıl çözülür? İçin cevaplar bu makalede.

Uygulamayla Çözüm

Bilgisayara indirilecek iStat isimli uygulama sayesinde, bilgisayarın fan ayarları özelleştirilebiliyor. Bu sayede, fazla ısınma sorununun giderilmesi mümkün oluyor. Uygulamanın fanla ilgili bölümünde, fanın istenilen rpm’de çalışması sağlanabiliyor.

Deneme Sürümü

Apple tarafından kullanıcılardan gelen şikâyetler dikkate alınarak geliştirilen iStat uygulamasının 14 günlük deneme sürümü bulunuyor. Böylece, uygulamanın kullanım mantığı anlaşılıyor. Aynı zamanda, uygulamanın sağladığı çözüm de test edilmiş olunuyor. Uygulamayla belirlenen rpm değeri sayesinde, fanlar belirlenen değerde çalışmaya devam ediyor.

Bilinçli Kullanım

Uygulama kullanılırken bilinçli olunması gerekiyor. Bilgisayar fanlarının, fazla artan ısıyı azaltması için sürekli çok yüksek değerde çalıştırılması fanların ömrünü azaltıyor. Bu bakımdan, hem ısının çok yükselmediği hem de en yüksek çalışma değeri olmayan şekilde fanların çalıştırılması gerekiyor. Aksi halde, tükenen fanların tamamen değiştirilmesi gerekebiliyor.

Rpm Değeri

Uzmanlar, fanların çalışma değerinin en fazla 4500 rpm seviyesinde olması gerektiği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Macbook’un fanlarının uzun süre kullanılması için bu değerin üstüne çıkılmamasında yarar var. iStad uygulamasını deneyen Macbook kullanıcıları bilgisayarın fazla ısınma sorununun çözüldüğünü belirtiyorlar.

Yorum Yap