Apple Hisseleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Dünyanın gözde en markaların arasında gösterilen Apple, 2017 yılında Apple hisseleri rekor kırmaya devam ediyor.

Dünyanın gözde en markaların arasında gösterilen Apple, 2017 yılında Apple hisseleri rekor kırmaya devam ediyor. Merkezi Cupertino olan şirketin hisselerinin değeri, 28 Mart Salı gününün borsa kapanışı itibarıyla 143.80 dolara ulaşmış durumda. Bu sayede iPhone üreticisinin piyasa değeri de 754 milyar dolara yükselmiş oldu. Hâli hazırda Google’ın çatı şirketi olan büyük firma olan Alphabet’in piyasa değeri bile 568 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Microsoft’un piyasa değeri ise 505 milyar dolar civarında görünüyor. Bu durumda piyasa değeri 754 milyar dolar yükselmesi ile Apple başı çekiyor.

Apple Hisseleri Zamanla Yükselişi Nasıl Oldu?

Cupertino merkezli şirketin hisse senetleri, ilk iPhone’un tanıtıldığı gün olan 29 Haziran 2007 tarihinden bu yana kadar yüzde 763 oranında değer kazanmıştır iPad’in tanıtıldığı tarih olan 3 Nisan 2010’dan itibaren ise gerçekleşen artışın oranı yüzde 346’ya ulaşmış durumda. Tim Cook’un Apple CEO’luğuna geldiğinden bu yana hisselerdeki artış oranı ise yüzde 166 seviyesinde oldu.

12 Aralık 1980 tarihinde Apple, halka açılmıştı. Açıldığı tarihte yani bundan 37 yıl önce, 4200 dolar karşılığında 120 adet Apple hissesi satın almış olanların hepsi, Apple yaşamış olduğu kritik dönemleri başarı ile atlatabildilerse, bugün birer milyoner olmuş durumda. Liderlik mücadeleleri sebebiyle bir dönem oldukça zayıflamış olan Apple firması, Steve Jobs’un yeniden CEO görevine gelmesiyle birlikte en parlak dönemi yaşamaya başlamıştı. Steve Jobs’un ölümü sonrasında Apple’ın birçok yatırımcı gerileyeceğini düşünseler de bu durum beklenildiği gibi olmadı. Cupertino merkezli olan, teknoloji ve yazılımda en büyüklerden olan bu firma, sanıldığının aksine gücüne daha da güç katarak dünyanın en büyüğü olma yolunda rakip tanımayacak bir şekilde devam ediyor. Her geçen gün Apple hisseleri borsada rekor üzerine rekor kırıyor.

 

Yorum Yap