Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sistemlerinde (Windows 95’ten itibaren) bulunan bir özellik olan kayıt defteri, (registry) cihazınızda bulunan donanım, software, kullanıcı profilleri ve önemli sistem bilgilerini içeren bir veritabanıdır. Kayıt defteri yani registry‘nin ne olduğunu öğrendiğimize göre kayıt defteri neden temizlenmelidir ve kayıt defteri nasıl temizlenir?  Gibi soruların cevaplarına geçebiliriz.

Kayıt Defteri Neden Temizlenmelidir?

Bilgisayarınızda performans artışı sağlayacak olan işlemlerden bir tanesi de kayıt defteri temizleme işlemidir. Cihazınızdan kaldırmış olduğunuz programların bazı kalıntılarının temizlenmesi ya da karşılaştığınız bazı sistem hatalarının düzeltmesinde kayıt defterinin temizlenmesi anahtar rol oynamaktadır.

Ek olarak bilgisayarlarınızda kullandığınız antivirüs programları tarafından tespit edilen ve karantinaya alınarak silinen programların da kalıntıları bilgisayarınızda bir yerde saklanıyor olabilir. Bilgisayarınızda bir yerde gizlenmiş olan bu program parçalarının ya da kalıntılarının temizlenmesi için de kayıt defteri kullanılmalıdır. Kayıt defterine ulaşmak için başlat menüsünde bulunan arama kısmına “regedit” yazmanız yeterli olacaktır.

Güvenlik İçin Önemlidir

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, elektronik posta, şifre gibi kişiye özel bilgilerin de bu kayıt defterinde tutuluyor olmasıdır. Bu bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesini istemiyorsanız önlem almanız yararınıza olacaktır.

Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak için bir program kullanmanızda büyük yarar vardır. Program kullanmadan kayıt defteri üzerinde manuel olarak yapacağınız değişiklikler ya da hatalı bir işlem sisteminizin zarar görmesine ya da daha büyük problemlerle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Kayıt defteri temizliğinin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için bazı 3. parti yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımların en çok kullanılanları, CCleaner, Wise Registry, Cleaner Free, Eusing Free Registry Cleaner ve Registry Mechanic gibi uygulamalardır.

En çok kullanılan ve kullanımı kolay olan CCleaner ile kayıt defteri temizlemeyi kısaca anlatmamız diğer programların da nasıl kullanıldığının mantığının anlaşılması konusunda yardımcı olacaktır. Programı açtıktan sonra sol tarafta bulunan menüden kayıt defterini seçmelisiniz. Daha sonra kayıt defteri bütünlüğü bölümünde taranacak olan kısımları görebilirsiniz. Bu kısımdan hepsini seçmeniz yararınıza olacaktır. Tümünü seçtikten sonra “sorunlar için tara” butonuna tıklayarak düzeltme işlemini başlatabilirsiniz. Tarama işlemi bittikten sonra “seçili sorunları çöz” sekmesine basarak kayıt defterini temizleyebilirsiniz.

Yorum Yap