Windows 7 Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarlar günlük yaşamda bireylerin en çok kullandıkları teknolojik aletler arasında yer alıyorlar. Bilgisayarların içeriğinde bulunan işletim sistemleri kimi zaman yavaşlamakta ve kullanıcısının bu durumdan şikâyet etmesine neden olabilmektedir. Windows 7 işletim sistemini kullanan kişiler için bilgisayarı hızlandırma seçenekleri birçok alternatif işlemden oluşabilmekle beraber, kullanıcının bu işlemleri uygulaması gerekiyor. Windows 7 hızlandırma yöntemleri ile bilgisayar kullanıcısının hızı arttırabilmek için deneyebileceği birçok seçenek mevcut.

Sistem Yapılandırması

Başlangıç kısmında bilgisayarı açarken yüklenmiş olan programlar zamanla çoğalarak bilgisayara yük bindirmeye devam eder. Durum böyle olduğu zaman da bilgisayarın çalışma hızı giderek düşer ve kullanıcılar için bir programı ya da bir web sitesini açmak işkence haline dönüşür. Bu nedenle sistem yapılandırması yapmak söz konusu uygulamaların arka planda çalışmalarının önüne geçerek bilgisayarı hızlandırır. Sistem yapılandırma penceresinde “Başlatma” sekmesinde gereksiz olan uygulamaların kaldırılması gerekir.Windows 7 Hızlandırma Yöntemleri

Disk Birleştirme

Bilgisayar içerisinde yer alan donanımlardan bir tanesi olan disk, sürücü olarak da anılabiliyor. Sürücüleri minimum ayda 1 kez olmak kaydı ile birleştirme işlemi yapmak, Windows 7 işletim sistemini kullanan kişiler için hızlandırma yöntemleri arasında yer alıyor. Başlat, Donatılar, Sistem Araçları ve Disk Birleştirme adımlarının takip edilmesi ile beraber birleştirme işlemi yapılabiliyor. Bireyin yatmadan önce bu işlemi başlatması ve sabaha kadar kesintisiz bir şekilde devam ettirmesi tavsiye ediliyor.

Disk Temizleme

Bilgisayarın alınması ve kullanıma başlanması ile beraber yüklenen her bir program ile istenmeyen yan uygulamalar cihaza entegre edilmiş oluyor. Bu durum bilgisayarın gün geçtikçe yavaşlamasına neden olurken, donanım sistemlerinden biri olarak yer alan diskler üzerinde temizleme yapmak yavaşlamanın önüne geçebiliyor. Başlat, Donatılar, Sistem Araçları ve Disk Temizleme adımlarını takip eden kullanıcı, hangi diskin temizleneceğini seçtikten sonra bu işlemi başlatabiliyor. Disk içerisinde yer alan gereksiz uygulamaların temizlenmesi halinde cihazın hızında gözle görülebilir bir artış olduğu fark ediliyor. Disk birleştirme ve temizleme işlemleri, bilgisayarların mevcut hızlarını yükseltici bir görev görürken, aynı zamanda virüs ve zararlı yazılımlardan da korumaya yarıyorlar.

Yorum Yap