Instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Durdurulur?

Bu günlerde Instagram ve Facebook gibi sosyal ağlar önceden yüklenmiş ve kendi başlarına oynatılan videolarla doludur. Bu da tercih ettiğiniz taşıyıcı tarafından sağlanan veri kullanımını arttırır. En çok sorulan sorulardan biri olan ınstagram otomatik video oynatma nasıl durdurulur? Konusunda sürekli endişe duyan birçok akıllı telefon kullanıcısından biriyseniz bu uygulamanın sadece veri kullanımlarını önlemek için birkaç adım atılabilir.

Videolar Mobil Veriyi Nasıl Tüketir?

Instagram’ı aşağı kaydırırken videoları otomatik olarak oynatmak yerine, uygulama onları önceden yükler, böylece siz kaydırdıkça hazır olurlar. Bu özellik tüketiciler için 1 veya 2GB veri planını hızlıca kullanabilen bir durumdur. Bunu göz önünde bulundurarak, verilerinizi kaydetmek için mobil bir bağlantıdayken Instagram’ın video yüklemesini nasıl devre dışı bırakabileceğinizi öğrenmek yararlıdır. Instagram’nın ilk günlerinde 2013’te video ekleyerek, videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleme seçeneği vardı, ancak daha sonra yayınlara reklam eklendi. Bu durum uygulamadaki daha az ayarla birlikte geldi ve kullanıcıların bu videoları devre dışı bırakma özelliğini kaldırıldı.Instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Durdurulur?

Videolar Nasıl Etkinleştirilir?

2015’in başlarında, videonun yalnızca Wi-Fi üzerinden önceden yüklenmesini ve otomatik oynatılmasını seçebileceğimiz yeni bir ayarlar menüsü çıkmıştı. Daha sonra bu ayarda kaldırıldı. Sonuç olarak, videoların kendi başlarına yüklenmesini durduracak tek bir ayar vardır. Kullanıcıların Instagram uygulamasını açarak sol alt kısımdaki Portre düğmesine dokunmaları yeterlidir. Bu sizi profile götürecektir. Buradan ayarlara gidilir ve videoların cihazınızda nasıl etkileneceğini değiştirebilirsiniz. Instagram kullanıcılara çok fazla ayar veya seçenek sunmuyor. Hücresel Veri Kullanımı sekmesi altında, varsayılan olarak ayarlanmak yerine Daha Az Veri Kullan’ı seçin. Bu, Instagram’ı videoları yalnızca WiFi üzerindeyken otomatik yüklenmesini ve daha sonra hücresel bir bağlantıda ilk önce dokunmanız gerekecek şekilde video yükler. Bu, verilerinizi biraz kurtarır, ancak videoları tamamen durdurmaz.

IOS Cihazlarda Videoları Durdurma ve Veri Kullanımını Azaltma

IOS cihazlarda Android cihazlar gibi otomatik videoları oynatma durdurulamaz. Ancak uygulamayı açtığınızda ön yükleyicilerin videoları biraz daha yavaş yüklenmesine neden olabilir. Videoların tek başına yüklenmesini durdurmak için tek seçenek budur. Instagram ayarlarına göz atarken Upload Quality altındaki kamera seçeneklerine de girebilir ve iyileştirilmiş fotoğraflar için High Quality veya Normal görüntü işlemeyi kullanarak daha az veri kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak bu mobil verilerinizi Instagram’daki videolardan tamamen kurtarmaz. Bununla birlikte, normal bir hücresel bağlantıda verilerinizi önceden yüklemelerini ve kullanmalarını engeller.

Yorum Yap