IMEI Numarasından Telefon Nasıl Bulunur?

Piyasada olan her üretilen cep telefonunun bir IMEI kodu bulunmaktadır. Üretim aşamasında yüklenen 15 haneli numaralar her cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir. IMEI numarasını cep telefonlarının arkasında iç kısmında yer almaktadır, öğrenmek için cep telefonunuzdan *#06# tuşlarına basarak tespit edebilirsiniz. Ülkemizde kayıtsız IMEI numarası olmayan telefonların kullanım hakkı bulunmuyor. Yurt dışından gelen telefonlar yurt içi IMEI numarası ile kayıt yapılarak kullanılıyor. Cep telefonu kaybetmeniz ya da çaldırmanız gibi durumlarda IMEI numarasından telefonunuzun nerede olduğu tespit edilebilir. Bu durumda IMEI numarasından telefon nasıl bulunur? En çok merak edilen konulardan biridir.

Cep Telefonunuz Çalınması Halinde IMEI Numarasından Bulunabilir mi?

Cep telefonunuzun çalınması gibi durumlarda IMEI numarasını biliyorsanız telefonun bulunması mümkün olmaktadır. Bunun için ilk önce ilgili kurumlara numarasınız ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu sayede kısa sürede cep telefonunuz bulunarak size teslim edilir. Tüm işlemlerin yapılması ve telefonunuzun bulunup size teslim edilmesi için faturanızın bulunması gerekiyor. Bulunamaması halinde ise cep telefonunuzu komple kapatabilirsiniz.IMEI Numarasından Telefon Nasıl Bulunur?

Nasıl Bir Süreç Takip Edilir?

Cep telefonunuzu kaybetmeniz veya çaldırmanız gibi durumlarda yapmanız gereken gerekli mercilere başvuruda bulunmak olmalıdır. Yapılan ihbar sonrasında BTK ilgili GSM operatörüne gerekli bilgilendirmeyi yapar. GSM operatörü ise cihazın IMEI numarasından takibe başlar ve telefonunuzun bulunmasını sağlar. Bulunamayan cihazların ise tamamen kapatılması önerilmektedir. Bunun için ise E-devlet üzerinden çalıntı telefon ihbarı yapmanız gerekiyor.

İhbar Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuz çaldırmanız durumunda vakit geçirmeden gerekli yerlere başvuruda bulunmanız gerekiyor. BTK çalıntı telefon ihbar hattını kullanarak ihbar bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzu kullanan kişiye cihazın çalıntı olduğu ile ilgili bir sms gönderilecektir ve telefon tamamen iletişime kapanacaktır. Cihazın en kısa sürede gerekli mercilere teslim edilmesi için sms gönderilecek ve başka bir sim kart takılarak kullanılmasının önüne geçilecektir. Tüm bu işlemlerin sonunda telefonunuzu tekrardan bulabilirsiniz. Tüm işlemler için telefonunuzun IMEI numarası ve faturası olması zorunludur, ancak bu şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorum Yap