Facebook Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Facebook’ta paylaştığınız veriler muhtemelen istemediğiniz amaçlar için kullanılıyor. Peki, Facebook veri güvenliği nasıl sağlanır? Üçüncü taraf uygulamalardan kaçınmak ve birkaç yöntemi takip ederek kendinizi korumaya yardımcı olabilirsiniz. Facebook’ta yaptığınız faaliyetler, aslında her zaman düşündüğünüz kadar size özel olmayabilir. Bu nedenle, Facebook gizlilik ayarlarınızı daha güvenli hale getirmelisiniz. Hesabınızı tamamen silmek zorunda kalmadan, verilerinizin gerçekten size özel ve güvende olduğunun garantisi olmayabilir. Ancak, aşağıdaki adımlar kişisel verilerinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Gizlilik Ayarlarınızı Mutlaka Değiştirin

Facebook, kullanıcılar için çok fazla gizlilik ayarına sahiptir, ancak birçok kişi bunların farkında değildir. Facebook internet sitesinin sağ üst köşesindeki aşağı doğru açılan oka tıklayarak, “Ayarlar”ı ve devamında “Gizlilik”i seçerek kendi gizliliğinizi kolayca yönetebilirsiniz. Bu alanda, paylaşımlarınızı kimlerin görebileceği, telefon numaranız ve daha pek çok kişisel bilgiyi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Facebook’un Ayarlar sayfasına gidip sol taraftan “Güvenlik ve Giriş” seçeneğini seçtiğiniz zaman “Ekstra Güvenlik Ayarlama” bölümünden verileriniz için daha fazla güvenlik ayarı sağlayabilirsiniz.

Facebook Ortamında Arkadaşlarınızın Kimler Olduğuna Dikkat Edin

Facebook’ta arkadaşlarınızın kimler olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Eğer arkadaşlarınız katı gizlilik ayarları kullanmıyorsa, etiketlenen fotoğraflarınız ve diğer yazılarınız her zaman başkaları tarafından paylaşılabilir ya da görüntülenebilir. Bu nedenle Facebook ortamında daha fazla güvenlik elde etmek amacıyla güvenlik ayarlarınızı artırmanız çok önemlidir. Bunun için Facebook’ta, sadece güvenilir olduğunu bildiğiniz arkadaşlarınız ve diğer güvendiğiniz kişilerle arkadaş olmaya dikkat edin.

Facebook’ta Reklamını Gördüğünüz Oyun ve Uygulamalardan Uzak Durun

Facebook üzerinden gelen reklamlarda çeşitli oyunları ve diğer uygulamaları yüklemeniz istenebilir. Ancak bunu yaparken bu oyun ve uygulamalar; adınız, profil resminiz, cinsiyetiniz, ağ bilgileri, kullanıcı adınız, arkadaş listeniz ve diğer herkese açık bilgileriniz dahil tüm kişisel verilerinize ulaşabilir. Bir oyun veya uygulamanın erişebileceği bilgileri, Ayarlar’a gidip ekranın sol tarafındaki “Uygulamalar”ı seçerek yönetebilirsiniz. Yalnızca uygulamayı kullanmak için kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerekebilir. Fakat arkadaş listenizi, e-posta adresinizi ve daha fazlasını paylaşma izninizi kaldırabilirsiniz. Tüm bu basit ayarları kontrol etmeniz, Facebook ortamında verilerinizin daha güvende olmasını sağlar.

Yorum Yap