Bilgisayarda Gizli Dosyalar Nasıl Bulunur?

Bilgisayarda önemli olan şeyler gizli dosya altında saklanarak korunmaktadır. Fakat bazı durumlara kişiler saklamış oldukları bu gizli dosyaları bulamamaktadır. Böyle bir durumda çok rahat bir şekilde dosyalara erişmek mümkündür. Tek bilmeniz gereken kullanmış olduğunuz bilgisayarın hangi işletim sistemine sahip olduğudur. Peki, bunlar sonucunda bilgisayarda gizli dosyalar nasıl bulunur?

Windows 10 İşletim Sistemine Sahip Bilgisayarlar

Bu işletim sistemlerinde daha çok başlat menüsü yer almamaktadır. Bu yüzden dolayı arama sağlayabilmek için bilgisayarın sağ köşesinde yer alan arama butonuna klasör yazılıp dosya aranmalıdır. Bu arama sonucunda karşınıza çıkan sayfada gizli dosya ve klasörleri göster kısmı yer alacaktır. Buradan bunu seçerek, gelişmiş ayarlar ile birlikte gizli dosya seçilmelidir. Buradan da klasör ve sürücüleri göster seçeneğine tıklanmalıdır. Böylelikle karşınıza aramış olduğunuz dosya çıkmış olacaktır.Bilgisayarda Gizli Dosyalar Nasıl Bulunur?

Windows 8.1 İşletim Sistemine Sahip Bilgisayarlar

Tıpkı Windows 10 gibi, Windows 8.1 kullanıcıları da arama butonu için sağ kenarda bulunan butonu kullanarak arama kısmının olduğu yere klasör yazıp aramalıdır. Bunun ardından karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden klasör seçeneklerini bularak seçmelisiniz. Bunu seçtikten sonra çıkan sayfada ise görünüm sekmesini bularak seçmelisiniz. Oluşan sayfadaki gelişmiş ayarlar kısımı altında oluşan gizli dosya ve aynı zamanda klasör ve sürücüleri de göster kısmına tıklayarak tamamı seçin. Böylelikle karşınıza gizli olan dosyalarınız çıkacaktır.

Windows 7 İşletim Sistemine Sahip Bilgisayarlar

Kullanımı en kolay olan bilgisayarlar Windows 7 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlardır. Bu sebepten dolayı birçok kişi bilgisayarlarına gelen yükseltme sürümünden kaçınmakta ve bu işletim sistemi ile daha birkaç yıl boyunca geçinmeyi düşünmektedir. Sizler de Windows 7 kullanıcı iseniz, kayıp dosyalarınıza ulaşmak için ilk olarak başlangıç bölümünden denetim masası kısmına giriş yapmalısınız. Ardından karşınıza çıkan sayfada görünüm ve kişiselleştirme butonuna tıklamalı ve yeni sayfanın açılmasını beklemelisiniz. Gelen sayfada klasör seçeneklerini açarak görünümüm sekmesine dokunun. Burada gelişmiş ayarlar bölümünün altında yer alan gizli dosya ve klasör ve sürücüleri gösteri tuşuna basarak tamamı seçmelisiniz.

Yorum Yap