Yeni Başlayanlar İçin Stellar(Xlm) Nedir? Hangi Türk Borsasından Alınır?

Stellar Rumens’in kısaltması olan xlm, Ripple kurucularından olan Jed McCaleb ve Joyce Kim’in kurduğu açık kaynaklı bir dijital para birimidir. xlm nedir denildiğinde kısaca sınırsız değişim yapılabilen dijital para denilebilir.

Stellar Rumens’in kısaltması olan xlm, Ripple kurucularından olan Jed McCaleb ve Joyce Kim’in kurduğu açık kaynaklı bir dijital para birimidir. xlm nedir denildiğinde kısaca sınırsız değişim yapılabilen dijital para denilebilir.

Stellar (XLM) Sistemi Nasıl Çalışır?

Sunucuların önde olduğu bir çalışma sistemine sahip olan xlm, değer değişim ağının ortaya çıkması ile çalışmaya başlar. Sunucular yazılımı aktif hale getirir ve internet kullanımı ile birlikte değer değişim ağı meydana gelir. Her iki tarafın onayı sonrası işlemler birkaç saniyede gerçekleşmeye başlar. Güvenli bir token kullanımı sağlayan xlm, güvenli alışverişi pekiştiren bir dijital para birimidir. Dijital para birimleri kripto para olarak işlem yapmayı mümkün kılan sanal paralardır. Stellar Rumens işlem alanı Ripple benzeri bir finans sektörüdür. Global ya da yerli, birçok kripto para borsasında alınıp satılabilir.

Stellar (XLM) Hangi Türk Borsasından Alınır?

coinmarketcap.com xlm güncel fiyatları takip edilebilir. Türk lirası ile anında xlm satın almak için Paribu, Koineks, BTC Türk, Vebitcoin ve Sistem Koin  adreslerden birine girip kaydolmak, profil onayını tamamladıktan sonra para yatırmanız gerekir. Sonrasında hemen kripto para alıp satmaya başlanabilir. Yada türk sitelerinden aldığınız bitcoin’i Binance, Bitfinex, ve Poloniex transfer edip  xlm(stellar) alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Stellar ağındaki işlemleri daha güvenli bir hale getirmek amacı ile geliştirilen xlm, diğer kripto paralara göre düşük fiyatı ile dikkat çekmektedir. Hesap sahiplerinin cüzdan bölümünde en az 20 Lumens bulundurmaları gerekir. Böylece ağın sürekli bir akışının olması sağlanır. En çok kullanılan dijital paralardan biri olduğu için diğer kripto paralarla değişebilmenin yanında, birbirine dönüşemeyen paralar arasında da bağlantı kurulmasını sağlar. Stellar (XLM) 26.12.2018 tarihi itibariyle ile 1 xlm değeri 0,118 dolara türk borsalarından ise 0,65 liraya satılıyor, market hacmi 2.276.468.991 dolar.

xlm grafik

Stellar(xlm) 01 Ocak – 26 Aralık 2018 Grafiği

Bitcoin Alternatifi AltCoinler

Bitcoin hariç diğer tüm kripto para birimlerine alt coin denilmektedir. xlm alt coin, ödeme şekli bitcoine benzese de farklı bir ödeme yöntemi oturma çabasındadır. Örneğin, stellar kullanmak için çapa (anchor) adındaki ağda ilgili noktaya para yüklemek gerekir. Çapa, stellar ağındaki ödeme aracıdır. Alt coinler bitcoin kadar parlak gözükmektedir. Yüzlerce alt coinden biri olan xlm, birçok Türk ve yabancı borsada alım satımı yapılan bir dijital paradır. Stellar, bir bankadan talep edilebilecek hemen bütün hizmetleri sunan ve komisyonun olmadığı bir para alışveriş şeklidir. Altcoinler hakkında daha fazla bilgi almak için Kripto Paralar kategorisine bakmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap