Bitcoin (BTC) Madenciliği Nasıl Yapılır? CPU ve GPU Madenciliği Nedir?

Son ayların en çok konuşulan konularından biri Bitcoin durum böyle olunca herkesin konu hakkında bir fikri ya da öngörüsü olmakta. ‘’Bitcoin yükselişine devam eder mi?’’, ‘’Bu fiyatlardan Bitcoin alınır mı?’’, ‘’Bitcoin fırsatını kaçırdık’’, ‘’Bitcoin 500.000 dolara yükselecek’’ gibi çeşitli açıklamalar yapılmakta.

Son ayların en çok konuşulan konularından biri Bitcoin durum böyle olunca herkesin konu hakkında bir fikri ya da öngörüsü olmakta. ‘’Bitcoin yükselişine devam eder mi?’’, ‘’Bu fiyatlardan Bitcoin alınır mı?’’, ‘’Bitcoin fırsatını kaçırdık’’, ‘’Bitcoin 500.000 dolara yükselecek’’ gibi çeşitli açıklamalar yapılmakta. Sizlere bugün Bitcoin ve özellikle de Bitcoin madenciliği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Bitcoin (BTC) nedir?

2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafınca tasarlanan ve piyasada işlem görmeye başlayan bir kripto para birimidir. Deep Web’in resmi para birimi olarak kullanır. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan bu sanal para birimi, kimse tarafından yönlendirilmemektedir. Bitcoin’in amacı kimseye bağlı bulunmayan ve tamamen bağımsız bir para birimi oluşmasını tasarlamaktı. Türk lirası ile anında bitcoin satın almak için Paribu, Koineks, BTC Türk, Vebitcoin ve Sistem Koin  adreslerden birine girip kaydolmak, profil onayını tamamladıktan sonra para yatırmanız gerekir. Sonrasında hemen btc para alıp satmaya başlanabilir. BTC, 27.12.2018 tarihi itibariyle ile 1 bitcoin değeri 3.799,11 dolara türk borsalarından ise 20,200.00 liraya satılıyor, market hacmi 66.286.356.781 dolar.

EOS 2018 grafiği

01 Ocak – 27 Aralık 2018 Grafiği

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliğini, gerçek hayattaki madenciler gibi düşünün. Kömür, elmas vb. ürünleri çıkartmak için madenciler çalışıyorsa, Bitcoin madenciliği de aynı mantıktadır. Tek farkı bunu maden ocaklarında değil, sanal bir platformda yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın işlemci veya ram gücünden faydalanarak madencilik işlemi yapılır. Günümüzde kullanılan standart donanımlı bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliği teknik olarak yapmak mümkündür. Fakat hem Bitcoin ile ilgili çıkan haberler hem de Bitcoin’in akıl almaz yükselişi sebebiyle birçok kişi madencilik yapmaya başladı. Bu sebeple standart donanımlı bilgisayarlar ile BTC yani Bitcoin çıkarmak imkânsız bir hal aldı.

CPU madenciliği nedir?

Bitcoin, yeni çıktığı dönemlerinde her bilgisayar ile madenciliği yapılabiliyordu. Halen her bilgisayar ile madencilik yapılabilir ama işin ucunda kazanç yoksa neden bir insan madencilik yapar? Konumuza gelecek olursak, Bitcoin-QT (yani bazı kesimler tarafından Bitcoin clienti olarak ifade edilmektedir) ile madenciliğe çok kolay bir biçimde, kullanıcılara sunmaktaydı.

CPU madenciliği denilen şey, madencilik işleminde kullanılacak bilgisayarın CPU yani bilgisayarın işlemcisi gücünden faydalanarak, matematiksel algoritmaları yaptırmaktır. Bu işlemin sonunda BTC üretimi yapılır.

Bitcoin’in sürekli artışı ve her gün onlarca haber yüzünden 7’den 70’e herkes bilgi sahibi oldu. Bu sebeple de birçok insan Bitcoin madenciliği yapmaya başladı. Bu da Bitcoin ağının işlem süratini çoğaltarak, madenciliği zorlaştırdı. Bitcoin yapısı gereği, madencilik işlemini ne kadar çok CPU, GPU kullanılarak yapılırsa sistem kendini bir o kadar zorlaştırır. İşte bu sebepten dolayı, madencilik artık normal ve orta seviye bilgisayarlar için vakit ve para kaybından başka bir şey değil.

GPU madenciliği nedir?

Ekran kartları, kripto para madenciliği yaparken matematiksel algoritmaların çözümünde, CPU’lara (işlemci) göre çok daha hızlıdır. Sebebi ise GPU’ların (Graphics Processing Unit) yani ekran kartlarındaki işlemcilerin, floating point çözümlerinde çok fazla hızlı olmalarıdır. Böylece BTC üretimi için kullanılan algoritma hesaplarının çözümünün genellikle bu şekilde olmasıdır.

Bitcoin madenciliğinde GPU’lar (ekran kartı), CPU’lara (işlemci) göre çok daha hızlı ve üretkendir. Herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmak gerekirse, ‘’ İşlemciler (CPU) vasıfsız madenciler, Ekran kartları (GPU) ise deneyimli ve güçlü madencilerdir.’’

Ekran kartlarının yani GPU’ların, Bitcoin madenciliğinde çok daha süratli ve verimli çalıştığının öğrenilmesi üzere, CPU yani (işlemci) kullanımının azalmasına sebep olmuştur. Sistem yapısı zorlaştığı için zaten CPU kullanımı ile BTC çıkarmak imkânsız bir hale geldi. Birçok kişi inanılmaz büyüklükte GPU sistemleri kurarak, Bitcoin madenciliği yapmaya başladı. Birden fazla ekran kartının (GPU) bir bilgisayara takılması ile ya da birden fazla bilgisayarın ekran kartı (GPU) gücünün bir noktada toplanması ile yapılan bu riglerle, GPU kullanarak yapılan Bitcoin madenciliğinde efsane günler yaşandı.

Yorum Yap