Kripto Paralarda Yapılan Hileler Nelerdir?

Kripto diğer adı ile sanal paralar 2005 yılında aniden ekonomiye giriş yaparak insanların, ülkelerin ve yatırımcıların kafalarında bir takım karışıklıklar oluşturmayı başarmıştır. Yatırımın elle tutulur olmaması, merkezilik sistemine aykırı olması ve maden işlenmesine bağlı olması gibi sıradışı özellikler nedeniyle ilk yıllarda incelenen sistem devamında birçok takipçisi ve yatırımcısı olan bir sistem haline gelmiştir. İşlemlerin daha rahat yapılması adına borsa sistemine geçmesi değişim yapılmaya başlandığının da bir kanıtı olmuştur. Kripto paraların dönem dönem bazı hile haberleri ile anılması kripto paralarda yapılan hileler nelerdir? sorusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Borsalarda Yaşanan Hile Sorunu

Borsaların sisteme dahil olmasından dolayı bazı hile veya taktikten kaynaklanan sorunların oluşması söz konusu olmaya başlamıştır. Bunlardan ilk olarak göz çarpanı ise alım ve satımlar sırasında yaşanır. Ani düşüşlerin ve anlık durumların yaşanması halinde bazen borsalarda yapılan işlemler hata vermeye başlar. Alım işlemleri başa alındığında siz de alımı gerçekleştiremezsiniz. Böyle bir durum kullanıcılar tarafından hile olarak algılanır.Kripto Paralarda Yapılan Hileler Nelerdir?

Ani İniş ve Çıkışlarda Yaşanan Hileler

Kripto paralar her ekonomik sistem gibi dünyada yaşananlara paralel olarak iniş ve çıkışlar sergiler. Bazen aniden dünyadaki grafiklere aykırı olacak şekilde iniş ve çıkışlar yaşanır. Bu durumu avantaja çevirmek isteyen kişiler ise hata mesajı veren bir ekrandan dolayı işlem yapamaz. Bir diğer seçenek ise alımların yapılması gereken bir avantaj durumunda satış hacminde dar makas uygulamasına giderek bir anlamda satışları azaltmaktır. Bu da yatırımcılar tarafından borsalar aracılığı ile ortaya çıkan bir diğer hile olarak yorumlanır.

Alış ve Satışlarda Komisyon Durumları

Borsalar aracılığı ile yapılan işlemler sırasında her sistemde olduğu gibi komisyon alınması şartı ile işlem gerçekleştirilir. Bazı sistemler kripto paralarda meydana gelen düşüşlerde aracılık komisyonlarında yukarı yönlü bir yükseltme sağlayarak komisyonların daha fazla alınmasına neden olurlar. Bu sayede alınacak olan kripto paralardan elde edilen kazanç beklenenden daha az olacaktır. Bu şekilde bir başka hile yapıldığı konusunda yorumlar bulunur. Bu şekilde şeffaf olma özelliğinden uzaklaşır.

Yorum Yap