7 Adımda Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Günümüz teknolojisine artık ayak uydurmak o kadar zor ki, her geçen gün yeni bir ürün çıkıyor ya da geliştirilmiş özellikleri ile piyasaya tekrardan sunuluyor. Bu yüzden de sürekli teknolojiyi takip etmek hele hele de bu yeni çıkan ürünleri satın almak oldukça zor hale geliyor. Çünkü her geçen gün yenilenen teknoloji sayesinde artık piyasa da hareketli hale geliyor. Bu da vatandaşların doğal olarak cebine yansıyor. Vatandaşlara ise bu durumda yeni bir öneri sunuluyor. Adı ise; kendi bilgisayarınızı kurun!

Son günlerde revaçta olan Hazır PC satın almayın, kendi PC’nizi kendiniz kurun muhabbeti özellikle bilgisayarla içli dışlı olanlarda merak konusu uyandırıyor. Nasıl yapılması gerektiği ise konumuzda işte böyle yer alıyor;

Hazır PC Yerine Kendi PC’nizi Nasıl Kurarsınız?

Yeni bir PC almak yerine eski ve artık değiştirilme zamanı gelmiş olan PC’ler üzerinde yapılan deneyler, kullanıcıya pek fazla bir şey kaybettirmez. Bu yüzden de eski bilgisayarını yenilemek isteyenler için internet furyasında birkaç ipucu yer alıyor.

Hazır bilgisayar satın alma yerine eski PC’ye özellikle eski donanımları destekleyen Linux kurulabildiği zaman belki bir süre daha çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem işinize yaramıyor ise de eski bilgisayarınızı parçalara ayırarak, ses kartı ya da RAM gibi bilgisayarın donanımlarını inceleyebilirsiniz. Tabi böyle bir durumda mutlaka tekrardan hepsini bir araya getirebilmeniz de önemlidir.

Kendi PC’nizi oluştururken ise bir ipucu olarak verilen bilgilerden bir tanesi mutlaka sağlam bir güvenlik duvarı oluşturma ve virüs koruma programı kurulmasıdır. Böylece internet paylaşımı sırasında Windows internet bağlantısı paylaşımı kullanılabilir ve güvenilir bir şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi PC’nizi Kurarken Atılacak Adımlar

1 – Hazır bilgisayar yerine kendi PC’nizi kurmak isterken atılacak adımlardan ilki güvenli ve düzenli bir sistem oluşturmak için zamanında kurtarma ve yedekleme işlemlerinizi yapmanızdır. Bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm işlemleri ve belgeleri yedeklemek adına bir anti virüs programı indirebilir, böylece belgelerinizi daha güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz. Özellikle Windows işletim sistemi için ise bu yedekleme işlemi çok kısa ve basit bir süre de bitmektedir. Sadece bilgisayarı başlatırken ekrana gelen arama kutusuna yedek yazarak bilgisayarı yedekle bölümünden güzel bir yedekleme işlemi yapabilirsiniz.

2 – Windows işletim sistemini kullananlar için önemli bir nokta da geri yükleme noktasıdır. Bu yüzden de ister yeni olsun ister eski olsun mutlaka PC’nizi kurarken sistem geri yükleme noktası ayarlanmalı ve herhangi bir sıkıntı durumunda o döneme tekrardan geri dönmeniz sağlanmalıdır.
3 – Bir diğer adımda da yine PC’niz üzerinde sistem onarım diski oluşturulmalıdır. Bu işlem sayesinde herhangi bir sorun oluşumunda kurtarma seçenekleri fazlası ile karşınıza gelmekte ve bir nebze de olsun PC’nizin kurtulabilmesini sağlayabilirsiniz.
4 – Kendi PC’nizi kurarken mutlaka bir güvenlik duvarı oluşturmalı ve aynı zamanda bir de yetmeyerek ekstra bir güvenlik duvarını da yapmalısınız. Bu işlem emin olsun sizin zararınıza değil, faydanıza olacaktır.
5 – Öteki adımda da ücretli ya da ücretsiz ama ne olursa olsun mutlaka bir kaliteli anti virüs programı elde etmenizdir. Anti virüs programı sayesinde kendi PC’nizi geniş bir güvenlik önlemine alarak, dış etkenlerden gelecek herhangi bir virüse karşı da korumanız kolaylaşacaktır.
6 – Artık bilgisayarınızda yaptığınız işlemler ile kendi PC’nizi kurduktan sonra yapılacak işlemlerden bir diğeri de PC’nize kurmuş olduğunuz yazılımların ya da uygulamaların seri numaralarını kaydedebilirsiniz. Seri numaralarını kaydetmek demek ileri de oluşabilecek herhangi bir problem sırasında tekrardan kolaylıkla işlerinizi halletmek demektir.
7 – Bilgisayarınızda mutlaka bir standart masaüstü klasörü oluşturarak, belge yönetimi planınızı kurun. Bu işlemler sayesinde yine oluşabilecek problemlere karşı sistemi kurtararak, belgelerinizi de sağlama almış olursunuz.

Yorum Yap