Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google tarafından kurulmuş olan bir e-mail merkezi olarak pek çok özelliği bir arada bulunduran Gmail, yeni bir özellik ile beraber adını duyurmayı başardı. Tüm G Suite kullanıcıları için 25 Haziran 2019 tarihinden itibaren kullanıma açılacak olan Gmail gizli mod nedir? Nasıl kullanılır? Sorusunu merak edenler için yeni özelliğe dair bazı bilgiler de paylaşıldı. Özelliğin çalışma prensibi oldukça basit olarak tanımlandı. E-mail gönderimi yapıldıktan sonra mailin kaybolma özelliği gizli modu devreye sokuyor.

Gmail Gizli Mod Nedir?

Gmail uygulaması içerisinde yeni olarak kullanılabilecek olan gizli mod sayesinde, son kullanma tarihleri oluşturularak ya da daha önceden gönderilmiş olan mesajları iptal edebilmek mümkün olur. Alıcıların kopyalama, yazdırma, iletme ve indirme seçeneklerini ortadan kaldıran gizli mod sayesinde e-postalarda yer alan hassas içeriği koruma işlemi daha basit bir şekilde sağlanır. E-postalara son kullanma tarihinin eklenmesini sağlayan bu özellik ile e-postanın artık alıcı tarafından görüntülenmediği gösterilir.Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gmail Gizli Mod Ne Sunar?

Google tarafından hayata geçirilen bir özellik olarak Gmail gizli mod;

  • Kullanıcıların iletiler için son kullanma tarihi belirleyebilmeleri
  • İstedikleri zaman e-postaya erişim iznini kaldırabilmeleri
  • E-posta gövdesinde ve eklerinde yazdırma, indirme ve kopyalama gibi özellikleri devre dışı bırakabilmeleri
  • Gizli mod ile gönderilmiş olan bir e-postaya ulaşabilmeleri için kısa mesajla gelen kodun girilmesi
  • Kullanıcıların son kullanma tarihini belirlemeden önce erişim kaldırmayı seçmelerine izin verilmesi gibi birçok avantaj sunar.

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Gmail’e dâhil edilen gizli mod özelliğini kullanabilmek için öncelikle kullanıcının e-posta yazma seçeneğine tıklaması gerekir. Gönderilecek olan mailin alıcısı ve içeriği girildikten sonra “Gönder” butonunun sağ kısmında yer alan saat ve kilit figürüne basılır. Açılmış olan gizlilik modu sekmesinde geçerlilik sonu adı verilen bir özellik bulunur. Burada yer alan saat seçeneklerinden her hangi biri tercih edilerek gönderilecek olan kişinin mail kutusunda e-postanın ne kadaar duracağına gönderici tarafından karar verilir. Bunun yanı sıra e-postanın açılabilmesi için şifre koyma özelliği de gönderici tarafından uygulanabilir.

Yorum Yap