Satoshi Nakamoto kimdir?

Onun kim olduğunu bilmiyor olsak da ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto, Kasım 2008’de Kriptografi Posta Listesi aracılığıyla bir makale yayınlayan bitcoin protokolünün mucidiydi .

Daha sonra 2009’da bitcoin yazılımı istemcisinin ilk sürümünü yayınladı ve sonunda topluluktan 2010’un sonuna doğru solmaya başlayana kadar, proje listelerinde diğerleriyle posta listelerinde yer aldı.

Nakamoto açık kaynak ekibindeki insanlarla çalıştı, ancak kendisi hakkında kişisel hiçbir şeyi açığa vurmamaya özen gösterdi ve ondan en son duyan hiç kimse, “başka şeylere geçtiğini” söylediğinde, 2011 baharındaydı.

Ama o Japon’du değil mi?

Bir kitabı kapağına göre yargılamamak en iyisidir. Veya aslında, belki de yapmalıyız.

Satoshi” “hızlı düşünme, net düşünme; bilge”. “Naka” “orta, iç veya ilişki” anlamına gelebilir. “Moto” “köken” veya “vakıf” anlamına gelebilir.

Bütün bunlar akıllı bir algoritma tasarlayarak bir hareket kuran kişi için geçerli olacaktır. Sorun, elbette, her kelimenin birden fazla olası anlamı olması. Japon olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz. Aslında, aslında kendisinin ‘o’ olduğunu varsaymak oldukça makul.

Bunu sadece bir konuşma figürü olarak kullanıyoruz, ancak bunun sahte bir şey olabileceği gerçeğine izin vererek, ‘o’ bir ‘o’ olabilirdi, hatta bir ‘onlar’ olabilirdi.

Nakamoto’nin kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, ancak insanların tahmin yaparken kullandıkları dedektiflik teknikleri bazen cevaptan daha merak uyandırıcıdır. The New Yorker’ ın Joshua Davis inanılan Satoshi Nakamoto olduğunu Michael Temizle , Dublin’deki Trinity College’da yüksek lisans şifreleme öğrencisi.

Bu sonuca 80.000 kelime Nakamoto’nun çevrimiçi yazılarını analiz ederek ve dilsel ipuçlarını arayarak ulaştı. Ayrıca Finli ekonomik sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan da şüphelenildi.

Her ikisi de bitcoin’in mucidi olmayı reddetti. Michael Clear, 2013 Web Zirvesi’nde açıkça Satoshi olmayı reddetti.

Adam Penenberg FastCompany , bu iddiaya itiraz yerine savunarak : Nakamoto aslında üç kişi olabileceğini Neal Kral , Vladimir Oksman ve Charles Bry . Bunu, başka bir yerde kullanılıp kullanılmadıklarını görmek için Nakamoto’nun bitcoin kağıdından Google’a benzersiz ifadeler yazarak anladı.

Bunlardan biri, “geriye doğru hesaplamak için pratik değil”, şifreleme anahtarlarını güncellemek ve dağıtmak için bu üçünün yaptığı patent başvurusunda bulundu. Bitcoin.org Patent başvurusu açılmıştı sonra başlangıçta kağıt yayımlamak için Satoshi kullandığı alanı adı üç gün tescil edilmişti.

Finlandiya’da tescil edildi ve alan adının tescil edilmesinden altı ay önce patent yazarlarından biri orada seyahat etmişti. Hepsi inkar ediyor. Michael Clear ayrıca 2013 Web Zirvesi’nde açıkça Satoshi olduğunu reddetti.

Her durumda, bitcoin.org 18 Ağustos 2008’de tescil edildiğinde , tescil ettiren gerçekten bir Japon isimsiz kayıt servisini kullandı ve bir Japon ISS kullanarak ev sahipliği yaptı. Site için kayıt, ancak 18 Mayıs 2011 tarihinde Finlandiya’ya transfer edildi ve bu durum Finlandiya teorisini bir şekilde zayıflattı.

Diğerleri , Finlandiya’da yaşayan ve baştan beri bitcoin ile uğraşan bir geliştirici olan Martii Malmi olduğunu ve kullanıcı arayüzünü geliştirdiğini düşünüyor.

Japon kültürünün sevgilisi ve Japonya’nın sakini olan Jed McCaleb’de parmak uçları da işaretli. Gox ve merkezi olmayan ödeme sistemlerini kurdu Ripple ve daha sonra Stellar.

Başka bir teoriye göre bilgisayar uzmanları düşündürmektedir Donal O’Mahony ve Michael Peircebir kağıda dayalı, Satoshi vardır yazmış bir dayalı Hitesh Tewari birlikte dijital ödemeler konusunda birlikte yayımlanan kitap . O’Mahony ve Tewari ayrıca Michael Clear’in öğrencisi olduğu Trinity College’da okudu.

İsrailli alimler  Weizmann Enstitüsü’nden Dorit Ron ve Adi Shamir , FBI tarafından Ekim 2013’te indirilen karaborsa sitesi olan Satoshi ve Silk Road arasında bir bağlantı olduğunu öne süren iddialarda bulundular. Bir adres arasında bir bağlantı önerdiler. iddia edilen Satoshi ve siteye ait. Güvenlik araştırmacısı Dustin D. Trammell adrese sahipti ve Satoshi olduğunu iddia etti.

2013 yılının Mayıs ayında, İnternet öncüsü Ted Nelson halka bir şapka daha attı: Japon matematikçi  Profesör Shinichi Mochizuki, kanıtın en iyi şekilde olduğunu kabul etse de.

Şubat 2014’te Newsweek’li Leah McGrath Goodman  , gerçek Satoshi Nakamoto’nun izini sürdüğünü iddia etti . Dorian S Nakamoto o zamandan beri bitcoin hakkında bir şey bildiğini, sonunda bir avukat tutup bu etkiyle ilgili resmi bir açıklama yaptığını reddetti .

Satoshi Nakamoto

Hayır, Satoshi Nakamoto, Kaliforniya’da yaşayan 64 yaşındaki bir Japon adam değildir, muhtemelen…

Hal Finney , Michael Weber , Wei Dai ve diğer birçok geliştirici, düzenli olarak medya raporlarında ve çevrimiçi tartışmalarda Satoshis olarak adlandırılanlar arasındaydı. Aston Üniversitesi’nden bir grup adli dilbilim uzmanı , Bitcoin White Paper’ın analizine dayanan bitcoin asıl yaratıcısının Nick Szabo olduğuna inanıyor .

Dominic Frisby , bir komedyen ve yazar, aynı zamanda düşündürmektedir. BitGold yaratıcısı  Szabo kitabında Satoshi, “olması en muhtemel aday oldu : Para Geleceği Bitcoin ”. Ayrıntılı analizi, Satoshi’nin C ++ ‘ daki teknik beceri düzeyini ve hatta Satoshi’nin muhtemel doğum gününü bile değerlendiren yazma dilbilgisini içeriyordu  .

Nathaniel Popper’ın Mayıs 2015’te yayımlanan ‘ Digitial Gold ‘ adlı kitabında Popper, Szabo’nunnadir karşılaşılan bir karşılaşmasında tekrar Satoshi olduğunu reddettiğini ortaya koyuyor .

Ardından Aralık 2015 başında , Wired ve Gizmodo’nun raporları  geçici olarak Nakamoto’yu Avustralya girişimcisi Craig S Wright olarak tanımladığını iddia etti . WIRED  , Wright’ın bitcoin yapımındaki rolüne işaret eden e-postalar, transkriptler ve diğer belgeler için bir önbellek sağlayan “Wright’a yakın anonim bir kaynak” olduğunu belirtti. Gizmodo  , Wright’ın ticari e-posta hesabını hakettiğini iddia eden birinin kaynaklı olduğu bir belge önbelleği ve kendisine yakın olan kişilerle röportaj yapma çabalarından bahsetti. Wright-Satoshi bağlantısının bir aldatmacadan başka bir şey olmadığı fikri gözlemciler tarafından su yüzüne çıkarıldı Bununla birlikte, yayınlanan kanıtların zorlayıcı niteliği, bir süredir spekülasyonlara yol açacağından kuşku duymaz.

Çoğunlukla, tüm bu potansiyel Satoshi’ler Nakamoto olmadıklarında ısrar ettiler.

Bildiğimiz bir şey, onunla bitcoin gelişiminde erken bir aşamada yer alan insanlarla yapılan röportajlara dayanarak , sistemi çok iyi düşündüğüdür.

Temel geliştiricisi Jeff Garzik’e göre kodlaması geleneksel değildi, çünkü klasik bir yazılım mühendisinden bekleyebileceğiniz aynı titiz testi uygulamamıştı.

Ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi üzerine bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analiz , Satoshi’nin bitcoin ağındaki ilk blokların çoğunu çıkardığını ve yaklaşık 1 milyon harcanmamış bitcoin servet biriktirdiğini gösteriyor. Bu istif, Kasım 2013’ün 1.000 dolarlık döviz kurunda 1 milyar dolar değerinde olacak.

O şimdi ne yapıyor?

Satoshi’nin ne yaptığını kimse bilmiyor, ancak 23 Nisan 2011 tarihli bir yazılım geliştiricisine gönderdiği son e-postalardan biri “Başka şeylere geçtim. Gavin ve herkesle emin ellerde. ”

Hükümet için mi çalıştı?

Elbette söylentiler var. İnsanlar adını “merkezi zeka” olarak yorumladılar, ancak insanlar ne görmek isterlerse görecekler. Bu, komplo teorilerinin doğasıdır.

Buradaki açık soru, üç harfli ajanslardan birinin neden daha sonra isimsiz bir ticaret mekanizması olarak kullanılacak bir şifreleme para birimi oluşturmakla ilgileneceği, senatörlerin ve FBI’nın da potansiyel terörizm ve diğer cezai çabalar hakkında ellerini sıkmalarına neden olacağıdır. Kuşkusuz komplo teorisyenleri de bu konuda kendi görüşlerine sahip olacak.

Belki de önemli değil. Çekirdek geliştirici Jeff Garzik, özlü bir şekilde anlatıyor. “Satoshi, kim olduğunu bilmek istemediğiniz ve kim olduğuna güvendiğiniz veya onun bilgisine önem veren bir amaç için açık kaynaklı bir sistem yayınladı” diye belirtti. Açık kaynaklı kod sırları gizlemeyi imkansız hale getirir. “Kaynak kod kendisi için konuştu.”

Dahası, bir takma ad kullanmak akıllıcaydı, çünkü insanları arkasındaki kişilikten ziyade teknolojiye odaklanmaya zorladı. Günün sonunda, bitcoin artık Satoshi Nakamoto’dan çok daha büyük .

Yorum Yap