Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin “madenciliği” hakkında bir şey duyduğunuzda, madeni paraların yerden çıkarılmasını öngörürsünüz. Ama bitcoin fiziksel değil, neden madencilik diyoruz?

Çünkü bitcoin’lerin protokolün tasarımında (altının yer altında var olduğu gibi) var olmasından dolayı altın madenciliğine benzer, ancak henüz (henüz altın henüz kazılmamış) ışığa çıkarılmadı. Bitcoin protokolü, bir noktada 21 milyon bitcoin bulunacağını şart koşuyor. “Madenciler” ne yapıyor, onları bir defada birkaç ışığa çıkarmak.

Bunu, doğrulanmış işlem blokları oluşturup bunları blok zincirine dahil etmenin bir ödülü olarak alırlar.

Düğümler

Biraz geriye gidip, “düğümler” hakkında konuşalım. Düğüm, bitcoin yazılımını çalıştıran ve bilgi rölesine katılarak bitcoin’i çalışır durumda tutmaya yardımcı olan güçlü bir bilgisayardır. Herkes bir düğümü çalıştırabilir, sadece bitcoin yazılımını indirirsiniz (ücretsiz) ve belirli bir bağlantı noktasını açık bırakırsınız (dezavantajı enerji ve depolama alanı tüketmesidir – yazma sırasındaki ağ yaklaşık 145GB alır). Düğümler, bitcoin işlemlerini ağa yayarlar. Bir düğüm, bildiği birkaç düğüme bilgi gönderecek, bilgileri bildikleri düğümlere kim aktaracaktır, vb. Böylece tüm ağa oldukça hızlı bir şekilde dolaşıyor.

Bazı düğümler madencilik düğümleridir (genellikle “madenciler” olarak adlandırılır). Bu üstün işlemleri bloklar halinde gruplandırır ve blok zincirine ekler. Bunu nasıl yapıyorlar? Bitcoin programının bir parçası olan karmaşık bir bulmacayı çözerek ve cevabı bloğa dahil ederek. Çözülmesi gereken bulmaca, bloktaki verilerle birleştirildiğinde ve bir karma işlevinden geçildiğinde, belirli bir aralıkta bir sonuç üreten bir sayı bulmaktır. Bu göründüğünden çok daha zor.

(Ivır zıvır sevenler için, bu sayıya “bir kez kullanılan sayı” nın bir birleşimi olan “nonce” denir. Bitcoin durumunda, nonce, 0 ile 4,294,967,296 arasında bir tam sayıdır .)

Bulmacayı Çözme

Bu numarayı nasıl bulurlar? Rasgele olarak tahmin ederek. Karma işlevi, çıktının ne olacağını tahmin etmeyi imkansız kılar. Bu nedenle, madenciler gizem sayısını tahmin eder ve karma işlevini bu tahmin edilen sayı ile bloktaki verilerin birleşimine uygular. Sonuçta ortaya çıkan karma önceden belirlenmiş bir sıfır sayısıyla başlamalıdır. Hangi numaranın işe yarayacağını bilmenin bir yolu yoktur, çünkü iki ardışık tam sayı çılgınca değişen sonuçlar verecektir. Dahası, istenen sonucu veren birkaç sonuç olabilir veya hiçbiri olmayabilir (bu durumda madenciler denemeye devam eder, ancak farklı bir blok konfigürasyonuyla).

İstenilen aralıkta hash elde eden ilk madenci, ağın geri kalanına karşı zaferini açıkladı. Diğer tüm madenciler derhal o blok üzerinde çalışmayı durdurur ve bir sonrakinin gizem numarasını bulmaya çalışır. İşinin bir ödülü olarak, muzaffer madenci yeni bir bitcoin alıyor.

Ekonomi Bilimi

Yazma sırasında, ödül 12.5 bitcoin’dir ve bu yazarken 200.000 dolar eder.

Her ne kadar kulağa pek hoş gelmediyse de. Bu ödül için yarışan çok sayıda maden düğümü var ve bu bir şans ve hesaplama gücü meselesidir (ne kadar fazla tahmin ederseniz hesapla, ne kadar şanslı olursan ol).

Ayrıca, bir madencilik düğümü olmanın maliyeti, yalnızca ihtiyaç duyulan güçlü donanım nedeniyle değil (rakiplerinizden daha hızlı bir işlemciniz varsa, onlardan önce doğru sayıyı bulma şansınız daha yüksektir), ayrıca Bu işlemcileri çalıştıran büyük miktarda elektrik tüketir.

Ve bulmacayı çözmek için bir ödül olarak verilen bitcoin sayısı düşecektir. Şimdi saat 12.5, ancak dört yılda bir yarıya düşer (bir sonraki 2020-21’de beklenir). Elektrik ve donanım maliyetine göre bitcoin değeri önümüzdeki birkaç yıl içinde bu azalmayı kısmen telafi etmek için artabilir, ancak kesin değil.

Zorluk Derecesi

Hesaplamanın zorluğu (karma dizginin başında gerekli sıfır sayısı) sık sık ayarlanır, böylece bir bloğun işlenmesi ortalama 10 dakika kadar sürer.

Neden 10 dakika? Bu, bitcoin geliştiricilerin, maksimum 21 milyona ulaşılana kadar (2140’da bir süre beklenir) sabit ve azalan yeni para akışı için gerekli olduğunu düşündüğü zamandır.

Şimdiye kadar yaptıysanız, tebrikler! Sistem hakkında açıklamak için hala çok daha fazla şey var, ama en azından şu anda programlama dehası ve kavramının genel taslağı hakkında bir fikriniz var. İlk defa, merkezi olmayan, güvencesiz ve kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde rahat dijital transferler sağlayan bir sisteme sahibiz. Yan etkileri çok büyük olabilir.

Yorum ekle

  • Davut Şahin'den 2019'da Kripto Para Alacaklara Tavsiyeler! | | Haberkolig.Com dedi ki:

    […] dijital güvenlik gibi bilgisayar mühendisliği alanına yönelik mesleki ve teknik bilgiler, Bitcoin madenciliği ile kripto paralar konularına ilişkin haber, makale ve bilgi içerikli birtakım yazılar ele […]

Yorum Yap