Yeni Başlayanlar İçin Litecoin (LTC) Nedir? Hangi Türk Borsasından Alınır?

Kripto paraların adını duyurmaya başladığı dönemlerde Bitcoin adı ile anılmaya başlayan sektöre giderek daha farklı isimde kripto para türleri eklenmeye başlamıştır. Bunlardan dolayı kripto paralara ilgi duyan yatırımcıların bu isimler hakkında bilgi sahibi olma zorunluluğu doğmuştur. Litecoin de bu kavramlardan bir tanesidir. Litecoin (ltc) nedir? sorusunun cevabı da bu anlamda merak edilmeye başlanmıştır.

Litecoin Nedir?

Litecoin 2011 yılında piyasaya çıkmış olan bir kripto paradır. Google firmasında çalışan Charlie Lee adında bir çalışan tarafından piyasaya sürülmüştür. Lisanslı ve yasal bir kripto para olarak piyasaya sunulan Litecoin kısa süre içinde kripto para borsalarına da dahil olmuştur. Githup kodlaması ile üretimi yapılan güvenilir kripto paralar arasında yer alır.ltc coin nereden alınır

Bitcoin İle Arasında Fark Var Mıdır?

Litecoin LTC kısaltması ile piyasada yerini almıştır. Temel anlamda kripto para denildiğinde akla gelen ilk temel kavram olan Bitcoin ile arasında fark olup olmadığı yatırım aşamasında kullanıcılar tarafından araştırılır. Temelde aralarındaki fark ise hızdan kaynaklanır. Litecoin Bitcoin’e oranla daha fazla zincire sahip olduğundan dolayı daha hızlı olarak isimlendiriliyor. Hız oranı ise ortalama 4 kat daha hızlı olarak hesaplanıyor. Bu durumun yararı ise daha az güncelleme gerektirerek sorunsuz şekilde kullanılmaya başlaması olarak açıklanabilir. Ek olarak hızlı olmasından dolayı daha hızlı ticaret yapılmasına da olanak tanıyor. Litecoin, 09 Ocak 2019 tarihi itibariyle ile 1 ltc değeri 39,20 dolara türk borsalarında ise 221 liraya satılıyor, market hacmi 2.353.936.877 dolar.

Litecoin 2019 Yılı Grafiği

01 Ocak – 09 Ocak 2019 Litecoin Grafiği

Litecoin Nasıl Satın Alınabilir?

Kripto paraların talep görmeye devam etmesinden dolayı kripto paraların alınıp satılabildiği borsalar oluşturulmuştur. Hem Türkiye hem de yurtdışındaki borsaların tamamından Litecoin alım ve satımı yapabilirsiniz. Talepten dolayı erişim imkanının da kolay olması sağlanmıştır. Alım yapabilmek için öncelikle bir LTC cüzdanı edinmek gerekir. Binance, Bitfinex, ve Poloniex adlı  yabancı borsaların Litecoin coin alımında çok fazla kullanılıyorlar. Paribu, Koineks, BTC Türk, Vebitcoin, Sistem Koin  ve Koin Marketi gibi Türk borsaları da, alım satıp işlemini güvenli bir şekilde yapabilme imkanı sunuyor.

Yorum Yap