Yeni Başlayanlar İçin Ethereum (ETH) Nedir? Hangi Türk Borsasından Alınır?

Kripto paralar içinde en fazla kullanım ve tercih sıklığına sahip olan ikinci kripto para olma ünvanını elinde bulunduran ethereum son 10 yıllık gelişim eğrisinde oldukça fazla yol almıştır. Kripto paralar arasında ilk kez yerini aldığında ortalama 10 dolar gibi bir rakam ile başlayan ethereum şuan ise ortalama 700 dolar civarında işlem görmektedir. Bu nedenle kullanıcılar ve meraklıları tarafından yatırım aşamasında ethereum (eth) nedir? sorusunun cevabı daha sık aranır bir hal almıştır.

Ethereum Nedir?

Piyasaya ilk çıktığı yer Kuzey Amerika’dır. İlk kez Kuzey Amerika Bitcoin konferansında tanıtımı yapılmıştır. Konferansta tanıtımı yapan ise kripto paranın kurucusu olan Vitalik Buterin’dir. İlk kez tanımlanması gerektiğinde üreticisi tarafından bitcoin’in altın kabul edilmesi halinde ethereum’un petrol olarak kabul edilebileceği şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Ethereum, 08 Ocak 2019 tarihi itibariyle ile 1 eth değeri 153,12 dolara türk borsalarında ise 821 liraya satılıyor, market hacmi 15.962.178.144 dolar.

Ethereum 2019 Yılı Grafiği

Tüm Zamanların Ethereum Grafiği

Ethereum Nasıl Yapılır?

Kripto paraların üretimleri ile alakalı olarak en sık bilinen yöntem Bitcoin üretim felsefesine dayanan ASIC veya CPU maden işletmeciliği olarak sayılabilir. Bitcoin ve diğer alt coin üretimlerinde kullanılan yöntem olduğu kesindir. Ethereum ise aynı yöntemi kullanmaz. GPU adı verilen bir yöntem ile üretimi yapılır. Blokların işlenmesi sırasında bu yöntemin kullanılması daha etkili sonuçlar alınmasına neden olmaktadır. Bu işlemin yapılması için kaliteli ekran kartına, Gitnup yazılımına, havuza ve kartlı sistemlere ihtiyacınız olacaktır. Üretimi bu anlamda Bitcoin’den daha zordur.Ethereum

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Ethereum satın almak için diğer kripto paraların kullanıldığı ve satın alındığı tüm piyasalardan yararlanabilirsiniz. Türkiye üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için ise yine bilinen tüm kripto borsalarını tercih edebilirsiniz. Kullanım ve talep durumdan dolayı erişim de aynı derecede kolaydır. Binance, Bitfinex, ve Poloniex adlı  yabancı borsaların Ethereum coin alımında çok fazla kullanılıyorlar. Paribu, Koineks, BTC Türk, Vebitcoin, Sistem Koin  ve Koin Marketi gibi Türk borsaları da, alım satıp işlemini güvenli bir şekilde yapabilme imkanı sunuyor.

Yorum Yap