Vine Uygulaması Artık Bizlerle Değil

2012 tarihinde hayatımıza Twitter ile hızlı bir giriş yapan Vine uygulaması geçtiğimiz günlerde kapanma kararı aldığını belirtti. Video süresi 6 saniyeyi geçmeyen viral içeriklerden oluşan uygulama, toplumun ihtiyaç duyduğu hızlı tempoya ayak uydurmuştu.

2012 tarihinde hayatımıza Twitter ile hızlı bir giriş yapan Vine uygulaması geçtiğimiz günlerde kapanma kararı aldığını belirtti. Video süresi 6 saniyeyi geçmeyen viral içeriklerden oluşan uygulama, toplumun ihtiyaç duyduğu hızlı tempoya ayak uydurmuştu. Öyle ki viral videolar denildiğinde ilk akla gelen uygula Vine uygulamasıydı. Bu uygulamada oluşturulan viral videolar Facebook ve Twitter üzerinden de yayınlanarak, izlenme imkanı sağlarken, daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sağlıyordu.

Reklam Sektöründe de Kullanımı

Özellikle de kullanıcıların ya da büyük firmaların sattığı ürünün viral şekilde videoya çekerek paylaşması yada giyim sektörü için yeni ürünleri hızlı bir şekilde montajlanması ile tanıtıcı reklam yapma imkanı sağlıyordu.

Vine’ da asıl amaç 6 saniye içerisinde kurgulanan hikayenin diğer kullanıcılara aktarılmasıydı. Pek çok video türlerinin arasında ise en çok tıklanmayı stop-motion videoları aldı. Bu şekilde çekilen videolarda objelerin şekli, yeri değiştirilerek çekilen bir videoydu. Bu sayesi hareket etmeyen cisimler bile hareket ediyormuş gibi algılanabiliyordu. İsteğe göre oyuncak bebekler, kağıt, kalem veya legolar bu amaç için farklı hikayelere bürünebiliyordu.

Vine Uygulaması Kapanma Nedenleri

Tüm bunlardan sonra ise istenilen kullanıcı sayısına ulaşamayan Vine, geçtiğimiz günlerde alınan bir karar ile 17 Ocak tarihinde kapanma kararı aldığını belirtti. Kapanmanın ardındaki neden ise kar oranları hızla düşen Twitter, yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeni ile küçülmeye gitmesi. Bu küçülmenin ardından ise 300 kişinin işine son verildi. Twitter’ın satılacağı haberlerinden sonra ise Facebook, Salesforce, Google ve Walt Disney talip oldular.

Vine’ın kapatıldıktan sonra uygulama üzerinden erişim gerçekleşemeyecek. Ancak geçmiş döneme ait videolar izlenmek istenirse, web sitesi üzerinden ulaşım devam edecek. Vine uygulaması hayatına kamera uygulaması olarak devam edebilecek ve Twitter’a direkt video gönderme özelliğine sahip olacak.

Yorum Yap