Telefonunuz Şarj Etmiyorsa Sorunu Ne Olabilir?

Bazı durumlarda istemeseniz de akıllı telefonlarınız şarj almayabilir. Telefon şarja takılı olsa dahi şarj olmama gibi bir sorun pek çok akıllı telefon kullanıcısının başına gelebiliyor.

Bazı durumlarda istemeseniz de akıllı telefonlarınız şarj almayabilir. Telefon şarja takılı olsa dahi şarj olmama gibi bir sorun pek çok akıllı telefon kullanıcısının başına gelebiliyor. Telefonunuz şarj etmiyorsa sorunu ne olabilir? Başlıklı bu yazımızda sorunun çözümlerine dair bazı uygulayabileceğiniz yöntemler sunacağız.

Şarj Olmayan Akıllı Telefonlarda Genel Problemler

Bazı problemler akıllı telefonların şarj almamasına neden olabilir ve cihaz tam olarak şarj edilmeyi ret ediyor olabilir. Şarj işleminin yavaş gerçekleşmesi nedeniyle bataryanın tamamen dolu hale gelmesi saatler sürüyor gibi bir algı da yaratabilir. Cihazınızın şarj durumunu analiz etmek ve sorunun kaynağına inmek için bazı uygulamaları kullanabilirsiniz.

Uygulamalar Aracılığıyla Şarj Kontrolü

Ampere uygulaması telefonun şarj olup olmadığını, eğer oluyorsa da ne hızda ilerleme kaydettiğini akıllı cihaz kullanıcılarının bilgisine sunuyor. Ayrıca şarj adaptörleri ve kabloları arasında hangisinin daha iyi bir performans gösterdiğini görebilmemize de yarıyor.

Şarj Kablosunu ve Adaptörü Kontrolü

Piyasada pek çok sahte kablo ve adaptör cihazı yer alıyor. Bu kabloların sahte olduğunu bilerek akıllı cihazlarınızda kullanmanız hem pil ömrünü tüketecek hem de cihazda problemlere yol açacaktır. Orijinal kablo kullanımı bu konuda oldukça önem taşıyor. Kabloda veya adaptörde herhangi bir sorun olup olmadığını tespit etmeye çalışın ve varsa eğer başka bir cihazda deneyin.

Telefonu Kapatarak Port Kontrolü Yapın

Telefonun şarj olamaması veya yavaş şarj olması durumlarında telefonu kapatarak şarj etmeyi deneyin. Böylelikle cihaz güç tüketimini sıfırlamış olacak ve yalnızca şarj olmaya odaklanacaktır. Diğer bir öneri olarak USB portunu kontrol edebilirsiniz. Temassızlık nedeniyle cihaz şarj olmuyor olabilir.

Tüm denenen adımların işe yaramaması durumunda bataryanın ömrünün dolduğunu varsayabilirsiniz. Bu durumda bataryayı orijinal olanıyla değiştirerek cihazın şarj durumunu kontrol edin.

Yorum Yap