Ses Sistemi Alacakların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Ses sisteminde üç farklı konu için detaylı araştırma yapması gerekiyor. İlk önce ses sisteminin önemli bir parçası olan AVR (Audio Video Receiver) amfisinden örnek vermek gerekirse, seçilecek amfide oldukça fazla dijital ve analog giriş çıkışların olması önem taşıyor.

Ses sisteminde üç farklı konu için detaylı araştırma yapması gerekiyor. İlk önce ses sisteminin önemli bir parçası olan AVR (Audio Video Receiver) amfisinden örnek vermek gerekirse, seçilecek amfide oldukça fazla dijital ve analog giriş çıkışların olması önem taşıyor. Yeni bir ses sistemi kurulmadan önce alınırken cihaz en kaliteli marka dahi olsa mutlaka sesinin kontrol edilerek alınması gerekiyor. Ses frekanslarının değeri ve frekans aralığının yüksek olması gerekiyor. Alınacak ses sisteminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de amplifikatör parçanın ayrı satılıyor olmasıdır.. Hoparlör ile beraber satılan ses sistemlerinden çok iyi bir kalite beklenmemelidir. Aynı zamanda ses sistemi alacakların dikkat etmesi gereken durumlar içinde mühim olanlardan birisi de amplifikatör, müzik ve hoparlör gücü kullanılacak alan ile orantılı güçte olması gerekiyor. Ses sisteminde kullanılmak üzere alınacak tüm cihazların sistem ile aynı kalitede olması ve uyumlu olması önemlidir. Bir ses sisteminde farklı ürünler aynı markaya ait ise birbirleri ile uyumludur. Bu durum ses sistemi cihazlarında istenilen performansı yakalamak için uyumlu ürün arama sorununu ortadan kaldırıyor. Bu aletleri denerken sürekli kullanılan yani yabancısı olunmayan bir CD yardımı ile her alet denenerek hepsinden farklı tür tını geldiği duyulacaktır.

Hoparlör Nasıl Konumlandırılmalı?

Satın alınan bir ses sisteminde hoparlör yerleştirirken kullanılan en iyi teknik yöntem, oturulan yer ile hoparlörler arasında olan mesafe iki hoparlör arasında da aynı şekilde olmalıdır. Bu şekilde daha iyi verim alınıyor. Odanın durumuna bağlı olarak bu mesafelerde küçük orantısızlıklar olabilir ancak büyük mesafe farkı verimi düşürür. Bunlar büyük bir problem değildir. Örneğin; hoparlör ile oturulacak yer arası 4,5 metre, bu durumda iki hoparlör arasında olacak mesafe de 4,5 metre olmalıdır.

Yorum Yap