Ripple Nasıl Satın Alınır?

Ripple şirket olarak faaliyet gösteren ağdır. Bu ağ üzerinden işlemler gerçekleşir. Şirket blok zinciri ile ağa bir miktar XRP sanal parası üretip kullanıcıları işlem yaptıkça bu miktardan kesinti yapıyor. Bu kesinti miktarı diğer kripto paralara oranla daha düşük olduğu için kullanıcılar tarafından tercih edilmede ön sıraya yerleşiyor. Ülkemizde sanal para kullanıcıları Ripple nasıl satın alınır? Diye sorarlarsa; genellikle Türkiye’deki kullanıcılar Türk borsalarından bitcoin alıp yabancı borsalardan Ripple’a çeviriyorlar.

Güvenilirlik

Ripple merkezi bir sistemde çalıştığı için kontrol altında tutuluyor ve güvenilirliği bu nedenle yüksek seviyede oluyor. Ripple transfer işlemleri merkezi ağ üzerinden yapıldığı için daha düşük maliyet oluşuyor ve bu özelliği ile bankaların Ripple sistemine sıcak bakmasına sebep oluyor. Hız konusunda da oldukça güvenilir ve tercih edilen Ripple ağı saniyeler içinde para transfer edip karşı tarafın hesabına geçmesini sağlıyor. Bitcoin ile bu süre en az yaklaşık bir saat sürmesine karşın Ripple ağı ile para transferi yaklaşık 10 saniyede gerçekleşiyor. Ripple kripto borsada Bitcoin ve Etherium’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Ripple diğer kripto paraların aksine madencilik denilen kripto para kazanma işleminin uygulanmadığı tek sanal para olarak biliniyor. Ripple kullanabilmek için mutlaka bir Ripple para cüzdanına sahip olmanız gerekir.Ripple Nasıl Satın Alınır?

Bankalar Neden Ripple Ağını Kullanmak İstiyor?

Ripple hem hızı hem de güvenilirliği ile bankaların ilgisini çekiyor. Ülkemizdeki bir banka da Ripple sistemini kullanmaya başlamıştır. Merkezi sistemi kontrolü kolaylaştırıyor. Transferler düşük maliyetli oluyor. Swift kodu yerine bankalar tarafından bu ağ daha avantajlı görülüyor. 2016 yılı itibari ile yurtdışındaki birçok banka bu ağı kullanmaya başladı. Ripple ile para transferlerindeki sorunlar rahatlıkla çözülebildiğinden bankaların desteğini alıyor.

Ripple Türkiye’de Nasıl Alınır?

Ripple kullanıcıları tercihen piyasadan bitcoin alıp Ripple’a çeviriyor. İkinci yöntem ise yabancı kripto borsalar üzerinden işlem yaparak Ripple alınıyor. Ülkemizde şimdilik doğrudan Ripple almak mümkün değil. Yakın zamanda doğrudan alım çalışmalarının bankalar aracılığı ile başlatılacağı düşünülüyor çünkü bankalar Ripple ağı ile detaylı araştırmalarda bulunup değerlendirme yapıyorlar. Bu çalışmalar bize Ripple’ı yakın bir zamanda banka sitemlerimizin hepsinde göreceğimizi gösteriyor. Güvenilirlik ve işlemlerde hız sorunu yaşayan diğer ağlar düşünüldüğünde Ripple ağının hayatımızda daha fazla yer alacağını öngörmek yanlış olmaz. Yakın bir zamanda değeri daha da artacak Ripple için kullanıcılar şimdiden yatırım yapmaya başladılar.

Yorum Yap