Online Satış Sitesi

Online satış sitesi kurarak e-ticarete başlayanların işleri her zaman istedikleri gibi gitmeyebilir. Beklenen talep olmayabilir ya da istenilen kar marjı yakalanamayabilir.

Online satış sitesi kurarak e-ticarete başlayanların işleri her zaman istedikleri gibi gitmeyebilir. Beklenen talep olmayabilir ya da istenilen kar marjı yakalanamayabilir. Bu nedenle, birçok girişimci pes ederek sitesini kapatma yoluna gidebilir. Genellikle kötü gidişatın nedeni yapılan bir kaç hatadır. En çok yapılan 7 hataya bir bakalım.

Online Satış Sitesi Kurmak İsteyenlerin En Sık Yaptığı 7 Hata

  1. Yeterli Olmayan ve Eksik Ticaret Sitesi: Hazırlıklarınız nasıl olursa olsun, daha iyi çalışabilmek ve iş gücü verimini en üst düzeyde tutabilmek için çok iyi bir e-ticaret yazılımınız olması gerekiyor. Yazılımın yetersiz olması nedeni ile siteniz de yetersiz kalacaktır.
  2. Kargo Ücretlerinin Doğru ve Net Bir Şekilde Verilmemesi: Alıcı kişiler alacakları ürünün özellikleri ile birlikte masraflarının da net bir şekilde verilmesini bekler. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra ortaya çıkacak olan ek bir kargo ücreti, alıcının siteye karşı olan güvenini sarsacaktır.
  3. Sınırlı Ödeme Seçenekleri: Satılan ürünler ile ilgili ödeme seçeneklerinin kısıtlı olması, müşterinin ödeme yapması ile ilgili sıkıntılara neden olabilir. Bu da müşterinin daha kolay ve daha fazla seçenek sunan alternatif sitelere yönelmesine neden olabilir.
  4. Ürünler ile İlgili Yapılan Açıklamaların Yetersizliği: En sık yapılan hatalardan biri de sitede satışı yapılan ürünler ile ilgili açıklamaların yetersizliğidir. Ürün ile ilgili açıklamanın eksik ve yetersiz olması, ürünü alacak kullanıcıyı yeterli bilgilendiremez ise kullanacak kişi alımdan vazgeçebilir.
  5. Ürün Fotoğraflarının Kalitesizliği: Ürünlerin fotoğraflarının kalitesizliği, ürün hakkında tatmin edici bir görsel sunmadığı için kullanacak kişi alımdan vazgeçebilir.
  6. Site İçi Aramanın Düzgün Çalışmaması: Sitenin kolay, pratik ve düzgün çalışmaması, istenilen ürüne ulaşımda sıkıntı yaratarak alıcının üründen vazgeçmesine neden olabilir.
  7. Ödemenin Karmaşıklığı: Ödemenin karmaşık olmasının satışları olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, ödeme mümkün olduğu kadar pratik ve kısa yoldan yapılmalıdır.

Yorum Yap