Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? Bilmeniz Gereken Her şey

Etrafımızdaki dünya, teknoloji birçok alanda ortak bir görüş haline geldiğinden daha akıllı ve daha fazla bağlantı kuruyor. Dijital cihazlar sadece ceplerimizde veya ofislerimizde değil, evlerimizde, binalarımızda ve pek çok yer ve şehirde giderek artıyor. Çevresiyle ilgili veri ve bilgilerin toplanmasına, analiz edilmesine ve izlenmesine yardımcı olan bu cihazlar, ‘Nesnelerin İnterneti‘ aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilir.

Çoğunlukla IoT’ye kısaltılmış, bu dünya çapındaki birbirine bağlı ağ, cihazların birbirleriyle ve bizimle konuşmasını sağlayarak, dünyadaki yaşam kalitesini büyük ölçüde artıracak daha akıllı süreçlerle veri toplarını salıyor.

Nesnelerin İnternetinin, bulut bilişimden bu yana en büyük teknolojik etkiye sahip olduğunu iddia eden birçok endüstri uzmanının, bulut bilişimden bu yana, her zamankinden daha fazla veri toplanabileceği, depolanabileceği ve analiz edilebileceği gibi devrim yaratacağı tahmin edilmektedir.

Birçok tüketici, Google’ın Amazon Echo akıllı hoparlörü ve Google’ın Nest termostatı gibi popüler ürünler gibi dünyanın her yerindeki evlerde genel olarak görülmeye değer yerler haline gelen IoT’nin avantajlarından yararlanıyor.

Ancak, daha geniş bir dünya, işletmelerin daha önce karmaşık ve veriye aç olan süreçlerini gelişmiş otomasyonla düzene sokması ve çalışanları diğer görevler için serbest bırakmasıyla IoT’den de faydalanabilir. Hastaneler gibi kamu sektörü kuruluşları da hastaları daha etkin bir şekilde izlemek için sensörler kullanabilir ve yerel yönetimler kirliliği, trafik seviyelerini, hava durumu verilerini ve daha fazlasını izleyebilir.

IoT hızla büyüyor ve önümüzdeki yıllarda hayatımızın giderek daha fazla alanını etkilemeye ayarlanmış ve daha önce sadece bilim kurgu ile hayal edilebilecek akıllı bir dünya ile sonuçlanacak.

Yorum Yap