Neden Bitcoin Kullanmalı?

Bitcoin başlangıçta  alternatif, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi olarak yaratıldı . O zamanki uluslararası banka transferlerinden farklı olarak, düşük maliyetli ve neredeyse anında oldu. Tüccarlar için ek bir fayda (kullanıcılar için daha az) pahalı geri ödemeler tehdidini ortadan kaldırarak geri dönüşümsüz olmasıydı.

Bununla birlikte, yurt içi ödeme yöntemlerindeki iyileşme ve alternatif (kripto para birimi olmayan) uluslararası transferlerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi, bu alanda özellikle artan ücretler  ve sık ağ darboğazları nedeniyle bitcoin’in avantajını azaltmıştır .

Ayrıca, kara para aklama ve yasadışı işlemleri önleme konusundaki gözetim ve düzenleme  , kripto para biriminin gizlilik nedenleriyle kullanımını kısıtlamıştır.

Dünyanın bazı bölgelerinde, bitcoin sınır ötesi para transferi için hala daha verimli ve daha ucuz bir yoldur ve bazı havale girişimleri  bu özelliği kullanmaktadır. Bitcoin’in maliyet ve hız avantajları, geleneksel kanallar geliştikçe (ve ağın ücretleri artmaya devam ettikçe) aşındırılıyor ve birçok ülkede likidite sorun olmaya devam ediyor.

Ayrıca, bazı büyük ve küçük perakendeciler  şifreli para birimini bir ödeme şekli olarak kabul etse de, raporlar  bu işleve olan talebin yüksek olmadığını göstermektedir.

Ve birçok kişi , merkezi bir otoritenin erişimi engelleyemediği veya kesemediği güvenli bir şekilde depolanan bitcoin içinde servetlerinin bir bölümünü elinde bulundururken daha rahat hissediyor .

Son zamanlarda rolünü üstlendiğine Bitcoin görünüyor yatırım varlık tüccarları, kurumsal yatırımcılar ve küçük koruyucular farkına varmıştır olarak, potansiyel kazançları fiyat takdir dan.

Bazı kaynaklara göre , para aklama için bitcoin giderek daha fazla kullanılıyor . Ama bunu yapmayacağını biliyoruz. Her neyse, bitcoin, genelde inanıldığı gibi, kara para aklama, işgal veya terör finansmanı için iyi bir araç değildir, çünkü hem izlenebilir hem de şeffaftır – yakın zamanda tutuklananların bir kanıtı  olabilir .

Yorum Yap