Linkedln Nedir? Linkedln Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Linkedln sosyal platformu; iş arayanların iş bulmak için, işverenlerin ise işçi bulmak için kullandığı bir sosyal medya ağıdır.

Linkedln sosyal platformu; iş arayanların iş bulmak için, işverenlerin ise işçi bulmak için kullandığı bir sosyal medya ağıdır. İş bulmak isteyenler Linkedln kullanımı ile bu platformda dijital olarak özgeçmişlerini oluşturarak iş başvurusu yapabilir ya da işverenlerin yayınladığı iş ilanlarına bakabilir. İşverenler ise bu sosyal medya ağından CV ve profiline bakarak kendi aradığı kriterlere uyan elemanı rahatlıkla bulabilmektedir.

Linkedln Hangi Amaçla Kullanılır?

Linkedln kullanımı amacı iş arayanların iş bulabilmeleri ve kariyer yapmak isteyenlerin işleri buradan rahatlıkla bulabilmeleri, iş başvurusunda bulunabilmeleri, işverenlerin ise aradıkları kriterlere uyan elemanları bulmaları için kullanılmaktadır.

Linkedln Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Linkedln kullanıcısı olmak için ilk olarak bir e-postaya sahip olmanız gerekir. Temel bilgilerinizi girerek üyelik işlemini gerçekleştirmelisiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra kendinize bir profil oluşturmalısınız.

Profilinizde iş ve çalışma tecrübeniz, elde ettiğiniz başarılar, öğrenim durumunuz, varsa bildiğiniz diller, hobileriniz, kullandığınız sosyal ağlarınıza yer verebilirsiniz. Profilinizi istediğiniz dilde hazırlayabilirsiniz. Burada bulunan ve ilgilenebileceğiniz bir çok gruba katılarak aktifliğinizi artırma imkanına sahipsiniz. Fakat bu gruplardan sadece 50 tanesine üye olabilmektesiniz.

Linkedln üyeliği ücretli ve ücretsiz olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Ücretli üyelik kullanımında dünyanın her yerinde bulunan Linkedln kullanıcılarının profillerine erişebilirsiniz. Bağlantınız olmayan kullanıcı ile iletişime geçebilir, mesajlaşabilir, profillerini klasöre kaydedebilir, herhangi bir profil üzerine not yazabilir, nitelikli arama filtreleri oluşturabilme imkanına sahip olursunuz. Ücretsiz üyelik kullanımında ise belirli kısıtlamalar bulunurken birçok uygulamaya da ulaşamamaktadır. Bağlantısı bulunmayan Linkedln kullanımı ile kullanıcılarının profillerine erişmek kullanıcının izin verdiği ölçülerde olmaktadır.

Linkedln ile birçok sunum yapabilir, birçok kitap ve dosyayı paylaşabilir, blogların reklamını yapabilir ve iş hayatıyla ilgili birçok bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap