Kullanıcı Deneyimi ve SEO

Kullanıcı Deneyimi ve SEO ziyaretçileri anlayarak onların istekleri doğrultusunda markayı yönlendirmektir. Kullanıcı deneyiminin amacı müşteri isteklerine cevap vererek şirketin kar yapmasını sağlamaktır.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO ziyaretçileri anlayarak onların istekleri doğrultusunda markayı yönlendirmektir. Kullanıcı deneyiminin amacı müşteri isteklerine cevap vererek şirketin kar yapmasını sağlamaktır. Kullanıcı deneyimi hedef kitlesini ve bundan sonra alınacak aşamaları belirler. SEO ise genele odaklanır ve sitenin arama motorunda daha üst sıralarda görünmesi için çalışır. Kullanıcı deneyimi User Experience ve kısaca UX olarak adlandırılır. UX’ in marka karı ve gelişimde büyük bir ölçüsü vardır.

Kullanıcı ve Sadakat

Kaliteli bir ortam sağlamak müşterinin sadakatini arttırarak rakiplerden bir adım önde olunmasını sağlar. Marka değerini arttırmak için de kullanıcı deneyimi çalışmaları oldukça önemlidir.

Dönüşüm Oranı

Her sitenin hedefi ve amacı farklıdır. Kullanıcı deneyimi de sitenin hedeflerine daha kolay ulaşabilmesini sağlar. Bir e-ticaret sitesi iseniz kullanıcı deneyimi sayesinde satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Memnuniyet

Müşteri memnuniyeti sitenin kendi varlığı için gereklidir. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için de müşteriye kolay ve basit süreçli bir alışveriş imkanı sunulması gerekir.

Kullanıcıya Uygun İçerik Sunma

Kullanıcının ne istediğini bilip ona göre hareket etmek oldukça önemlidir. Kullanıcının isteğine cevap verilmedikten sonra arama motorunun üst sıralarında yer almanın hiçbir önemi yoktur. Kullanıcı siteye girdiği zaman da istediği içeriğe uygun bir bir içerik ile karşılaşmak ister. O yüzden kullanıcının istekleri bilinmeli ve dikkate alınarak anahtar kelimeler seçilmeli.

Görsel Uygunluk

Görsel içerikler metinden daha hızlı algılandığı için görsel uygunluk oldukça önemlidir. Göz yormayan yazılar, uygun renkler, kaliteli bir tasarım, güzel ve kaliteli resimler kullanıcının sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlar.

Kullanılabilirlik

Sitenin ya da sayfanın kullanılabilir olması da görsellik kadar önemlidir. Kolay site gezintisi, kolay link ulaşımı, menü sıralaması kullanıcı için oldukça önemlidir.

Kurumsal SEO Çalışması

Kurumsal SEO çalışmalarında orjinal ve doğal olmak önemlidir. Gereksiz anahtar kelimeler ile kullanıcı çeken bir sitede kullanıcı doğal olmayan durumu görür ve kendisi için yararı olmadığını gördüğü siteye bir daha girmez. Kurumsal SEO çalışmaları onlarca anahtar kelime ile arama motorunun alt sıralarında kalınmasını engeller.

Yorum Yap