Google Adwords Nedir? Adwords Nasıl Kullanılmalı?

Google dünyanın en büyük arama motorudur. Google Adwords‘te Google’ın oluşturduğu bir reklamcılık hizmetidir. İnternetin gelişmesiyle beraber insanlar faturalarını internet üstünten yatırmaya, alışverişlerini internet üstünden yapmaya ve pek çok bilgiyi, mağazayı, cafeleri ve markaları internet üzerinden araştırmaya başlamışlardır. Bu da internet reklamcılığı gibi yeni bir sektör meydana getirmiştir ve şirketler reklamlarını Google üstünden vermeye başlamışlardır.

Google’ın sunmuş olduğu reklam hizmeti gelirinin yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. Google Adwords sayesinde internetten yeni müşterilere ulaşabilir, işinizi büyüterek cironuzu arttırabilirsiniz. Bu sistemde reklamlarınızı kendiniz yönetebileceğiniz gibi 444 56 71 numaralı telefon ile de ilk kampanyanızı oluştururken bilgi alabilirsiniz. Google Adwords kullanıcıların reklamları ile aranan kelimeyi özdeşleştirerek sonuç sayfasının üstünden altında veya sağında reklamların yer almasını sağlamaktadır.

Adwords Reklam Fiyatları ve Adwords’ün Tercih Edilme Sebebi

Adwords’a reklam koyarak pek çok müşteriye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Fakat hemen ardından akla gelen ise Adwordste reklam ne kadar sorusudur. Tıklama başına maliyet (TBM) sadece kullanıcılar ilgi gösterip reklamınıza tıkladığı zaman ödeme yapmış olursunuz. Adwords bütçesinin kontrolü reklam verenlerde yani sizlerdedir. Günlük bütçe tutarınızı siz belirlersiniz ancak reklamınızın popüler olduğu zamanlarda Google bu tutarın %20 aşılmasına izin verir.

Günlük bütçenizi tıklama başına maliyet ile günlük tıklama sayınızı çarparak oluşturabilirsiniz. Örneğin tıklama başına maliyetin 0,20 kuruş olduğunu düşünelim günde yaklaşık 50 tıklama almak istediğinizi düşünürsek 0,20×50=100 TL sizin günlük bütçenizi vermektedir. Aylık bütçenizi ise 30,4×10=304TL olarak hesaplanır (30,4 bir aydaki ortalama gün sayısını vermektedir).

Ayrıca diyelim ki Şubat ayında 64TL harcadınız, 14 Şubat günü günlük tıklama limitinizi 5 TL ‘den 10 TL’ye çıkarmak istiyorsunuz bu durumda size yapılacak en fazla ücretlendirme şu şekildedir (harcamış olduğunuz 65 TL + 15(ayın geriye kalan günleri)x10 TL=215TL’dir). Bütçeniz sınırlı olduğu zaman reklamınız çok sık olarak gösterilmeyebilir. Bu tarz durumlarda tekliflerinizi düşürmek en mantıklı harekettir bu sayede reklamınıza tıklanıldığı zaman ödediğiniz ortalama tutarı azaltarak bütçenizin daha uzun süre dayanmasını ve daha çok kişi tarafından reklamınızın tıklanmasını sağlayabilirsiniz.

Sınırlı bütçe nedeniyle reklamınız az tıklanıyorsa ve bütçenizi ayarlayarak tıklanma sayınızı arttırabilecek şansınız varsa Adwords size bütçe önerileri sunmaktadır. Önerilen bütçe şu faktörleri temel alır; kampanya performansı ve bütçesi, anahtar kelime sayısı, kampanya hedef ayarları.

google adwords nasıl kullanılır

Google’a Nasıl Reklam Veririm?

Dijital pazarlamanın her türlü avantajından yararlanmak isteyen işletmeler Google Adwords’e nasıl reklam veririm diye sorgulamaya başlarlar. Google Adwords’e reklam vermek istiyorum diyen işletmeler google.com.tr/adwords/ adresinden birkaç adımla kaydolabilirler ve reklamlarının anında yayımlanmasını sağlayabilirler. E-posta adreslerini ve web sitelerinin URL’sini yazarak ilk aşamayı gerçekleştirebilirler. Reklam performansını arttırmaya yönelik ipuçlarından da isterlerse yararlanabilirler.

Ülkenizi, saat diliminizi, para birimi gibi bilgilerini girmek gibi pek çok adımı tamamladıktan sonra reklamınızı ve anahtar kelimelerinizi seçip bütçenizi belirleyebilirsiniz. Günlük bütçenizde istediğiniz zaman ayarlama yapabilir ve dilediğinizde ücretsiz olarak kampanyanızı durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Reklam metininde veya anahtar kelimelerde sonrasında değişiklik yapmanız da mümkündür.

İlk reklamınızı ve yeni hesabınızı oluştururken Google size ücretsiz destek de sunacaktır. Yaptıkları rehberlik ve öneriler sayesinde günlük bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Günlük bütçeniz sektörünüze veya amaçlarınıza göre değişebilmektedir. 444 56 71 numaralı destek hattı ile Adwords ekibine ulaşabilirsiniz. hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedirler.

Her işletme günlük en az 20-30 TL gibi bir başlangıç tutarı ile Google Adwords‘e reklam verebilmektedir. Google kullanıcıları da reklamlarınız sayesinde aradıkları zaman işletmenizi bulabilirler. Reklamlarınızı belirli bir bölgeye, şehre veya işletmenizden belli bir uzaklıktaki müşterilere odaklı olarak ayarlayabilirsiniz.

5 Yorum

  • Adwords konusunda pek bilgim yoktu sayende bilgilenmiş oldum ayrıca adwords adına yapılan güncellemeleri ve gelişmeleri tam olarak nereden takip edeceğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim. 1 sorum daha olacak bütçe olarak yüksek miktarlar girildiğinde google bunun saçma sapan spam tıklamalarını engelliyormu tam olarak?

    • Adwords üye olunca size 1-2 ayda bir duyuru mailleri gönderiyor, oradan takip edebilirsiniz. Google akıllı algoritmaları bunu izin vermiyor, birde deneme amacıyla 150 TL bir harca yapın size 150 TL ek bir harcam hakkı veriyor toplamda 300 TL reklam yapınlamış oluyorsunuz.

  • Çok güzel bir paylaşım bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler bu arada konu çok acık olmuş başarılarınızın devamı dileğiyle

  • Bir laf vardır. “Rezilde Eder vezirde” diye Adwordsde buna benzer bir durum var. Doğru kullanırsak çok kazanırsın. Yanlış kullanırsan yayıncılara bol bol para kazandırırsın 🙂

  • teşekkürler, adwords hakkında gayet kısa ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. İlk aşamada desteğin ücretsiz olması da gayet iyi.

Yorum Yap