Format Atarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Format Atarken Dikkat Etmeniz Gerekenler neler bu yazımızda sizlere bunu anlatamaya çalışacağız.

Format Atarken Dikkat Etmeniz Gerekenler neler bu yazımızda sizlere bunu anlatamaya çalışacağız. Format, zarar görmüş(virüs bulamış ya da işletim sisteminin görevini yeterince yerine getiremediği durumlar) işletim sisteminin kullanıma hazır hale gelmesini sağlamak için kullanılan bir biçimlendirme yöntemidir. Format işlemi yeterli donanıma sahip kişilerce yapılmalıdır. Aksi takdirde bilgisayardan yeterli performans alınamaması durumları ortaya çıkabilir. Format çeşitleri, saklanan verilerin kurtarılması ve formatın seviyesi bakımından iki ana başlıkta incelenebilir. 

Low Level Format

Sabit disklere (harddisk, hdd olarak bilinir) düşük seviyede format atma işlemidir. Veri kurtarma (resim,müzik,video) imkanının, bulunmadığı format türüdür. Tüm veriler kalıcı olarak silinir. Format konusunda bilgili ve deneyimli, bilgisayar konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu format çeşidi son çare olarak kullanılmalıdır. Bilgisayarınızın sabit diskinde ciddi sorunlar varsa tercih edilmelidir. Format atarken dikkat etmeniz gerekenler listesinin en başında yer alan bu format çeşidi bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürür.

High Level Format

Sabit disklere yüksek seviye format atmada kullanılan format atma işlemidir. Veri kurtarma ihtimalinin bulunduğu format türüdür. Format konusunda deneyimli ve bilgili, bilgisayar konusunda uzman kişiler yardımıyla yapılmalıdır. İşletim sistemi cdsi ya da komut yoluyla yapılan format türünde sabit diskinin belirli bir bölümü üzerinde değişiklik yapabilme fırsatı sunar. Bilgisayarların gelişim süreciyle değişiklik gösterebilen bu format türünde sizin için önemli verileri belirlediğiniz bir bölümde koruma altına alabilir ve format attığınız sabit diskten ayrı değerlendirebilirsiniz. Bu format yöntemi ile işletim sisteminin standart bilgilerini tamamen silmez ve bilgisayarın fabrika ayarlarına dönmesi sorunundan kurtulunabilir.

Format Atmadan Önce Format Türü Seçmek

İki format türünde de sabit disk üzerindeki sorunlar belirlenip sorunlara yönelik bir format türü seçilmelidir. Aksi takdirde istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabileceği gibi emek harcayarak oluşturduğunuz sizin için önemlilik arz eden verileri kaybedebilirsiniz.

 

Yorum Yap