Elektrostatik Filtre Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Elektrostatik filtreler kompakt olarak hazırlanmış filtrasyon sistemleridir. Elektrostatik filtrelerin bu ismi almasının sebebi içerisinde bulunan özel hazırlanmış metal filtreler arasında elektrostatik güç ile çekim kuvveti oluşturulmasıdır.

Elektrostatik Filtre Nedir ?

Elektrostatik filtreler kompakt olarak hazırlanmış filtrasyon sistemleridir. Elektrostatik filtrelerin bu ismi almasının sebebi içerisinde bulunan özel hazırlanmış metal filtreler arasında elektrostatik güç ile çekim kuvveti oluşturulmasıdır. Bu çekim kuvveti ile cihazın kullanıldığı kapalı ortamdan hava ile birlikte çekilen duman sis ve benzeri zararlı atıkların filtrenin metal yüzeyi üzerine çekilmesi amaçlanmaktadır.

Elektrostatik filtrelerin içerisinde ek olarak karbon plakalar bulunmaktadır. Bu elektrostatik filtrenin filtreleme işlemini kolaylaştırmakta ve dumanın yanında kokununda azalmasını sağlamaktadır.

Bu cihazlar halk arasında bir çok isim ile isimlendirilmektedir. Bunlar tamamen doğru kavramı işaret etmesede genellikle baca filtresi , bacasız davlumbaz ,karbon filtre gibi isimler almaktadır.

Elektrostatik Filtre Ne İşe Yarar

Elektrostatik filtreler bir çok farklı tipte tesislerde kullanılmaktadır. Bunların en yaygınları imalat yapan üretimhaneler ve endüstriyel mutfaklardır. Bu tarz tesislerde sürekli istenmeyen moleküller serbest kalmaktadır. Bunların temizlenmesi hem işletmede çalışan insan sağlığı hem de çevre temizliği için önemlidir.

Elektrostatik filtreler yapıları gereği hem az enerji ile çalışmaları hem de dumanı %99 ölçüde filtrelemeleri ile oldukça çevreci cihazlardır.

Bu yazı https://elektrostatikfiltre.web.tr kaynak alınarak yazılmıştır.

Yorum Yap