E-Pazarlamadaki Yöntemler Nelerdir?

Günümüzde internetin hayatımızın her noktasında yer almasıyla özellikle pazarlama dünyasında yeni değişim ve dönüşümler yaşanıyor.

Günümüzde internetin hayatımızın her noktasında yer almasıyla özellikle pazarlama dünyasında yeni değişim ve dönüşümler yaşanıyor. Bir tıkla ihtiyaç duyduğumuz her şey elimizin altında. Peki, birçok marka, sektör, şirket için e- pazarlama sistemi gücü çok yüksek bir müşteri çekme potansiyeli oluşturuyor. E- pazarlama günümüzde bu kadar önemli bir noktadayken e-pazarlamadaki yöntemler nelerdir? Başta firmaların pazarlama departmanında çalışanlar olmak üzere pek çok açıdan incelenmesi gereken bir soru. E-pazarlamadaki yöntemler nelerdir? Başlığı altında hazırladığımız bu makale aklınızdaki soru işaretlerine cevaplandırma sürecinde size çok yardımcı olacak.

E-Posta Pazarlama (E-mail Marketing)

E-posta Pazarlama sistemi müşterilerle doğrudan iletişim kurulmasını sağlayan bir pazarlama sistemidir. Pek çok markanın ve firmanın kullanmayı tercih ettiği E-posta pazarlama sisteminde firmalar ve markalar çeşitli indirimler ( yılbaşı, sevgililer günü, doğum günü vb.) , kişiye özel fırsatlar gibi müşterinin ilgisini çekecek durumları müşteriye mail adresi yoluyla ulaştırır. Pew Internet& American Life Project ismi altında yapılan bir araştırma sonucuna göre e-mail okuma ve yazma online etkinlikler arasında en fazla tercih edilenidir. Bu durum e-posta pazarlama sistemi yardımıyla anlık pazarlamayı hızlandırarak kar payını arttırır.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Arama Motoru Optimizasyonu Sistemi temelde Google ve Bing gibi arama motorlarının site içindeki değişiklikleri indekslediği bir sistemdir. Bu sisteme göre sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak için sitelere güncel içerikler girilmesi gerekir. Güncel içerikleri düzenli olarak internet sitesine eklemek o sitenin görünürlüğü arttırarak Google ve Bing benzeri arama motorlarında üst sıraya çıkmasını sağlar. Bu sistemin tehlikeli yanı ise bu işi profesyonelce bilmeyen kişilerin yapmaya çalışması. Bu durum internet sitesinin itibarını düşürebilir.

Yarışma Pazarlama (Content Marketing)

Bu pazarlama sistemi özellikle yılbaşı, sevgililer günü tarzındaki özel günlerde firmaların çokça başvurduğu bir sistemdir. Sosyal medya üzerinden çeşitli anketler ve yarışmalar düzenlenerek kazanan kişilere ürünler üzerinden indirim yapılması, ücretsiz ürün hediyesi gibi cezp edici unsurlarla müşterinin dikkatinin çekilmesi sağlanır. Kazanan kişilerin e-posta, telefon gibi iletişim bilgileri sisteme kaydedilerek olası müşteri potansiyelinin oluşturulması sağlanır.

Yorum Yap