Dmoz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kayıt Olunur?

Birçok kişinin ismini duyduğu ancak tanımının ne olduğunu bilmediği Dmoz nedir? Dmoz, bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük açık dizin projelerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Birçok kişinin ismini duyduğu ancak tanımının ne olduğunu bilmediği Dmoz nedir? Dmoz, bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük açık dizin projelerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Çok öncelerde Google açısından kayıt olunmasının çok büyük önemi vardı ancak şu sıralarda daha çok satış aşamasında işe yaramaktadır. Dmoz, bünyesinde şuanda tam olarak 4.186.584 site, 1.025.856 kategori, 96.789 editör bulundurmaktadır. Peki Dmoz ne işe yarar?

Dmoz Ne İşe Yaramaktadır?

Dmoz öncelikle bu iş için öncü sitelerden birisi olma özelliği taşımaktadır. Dmoz’un en büyük özelliği evrensel olmasıdır. Şuanda çok fazla önemi bulunmasa da birkaç sene önce Google açısında Dmoz kayıtlı siteler güvenli olarak görülür ve sıralamalarda daha fazla yer alırlardı. Ancak bu durum bu şekilde sürmedi. Dmoz’un zorunlu bir dezavantajı bulunmaktadır.

Bu dezavantajı da editörlerinin gönüllü kişilerden oluşmasıdır. Dmoz editörü olmak isteyen kişiler biraz uğraşarak Dmoz editörü olabilmektedirler. Ancak bu durumu fırsat bilen bazı editörler işi ticarete dökmüş olmaları nedeni ile olmaması gereken şekilde yeni siteleri onaylamış ve Dmoz’un kalitesini oldukça düşürmüştür. Bu durumdan sonra Goole, aynı Alexa gibi Dmoz’un da önemini ortadan kaldırmıştır. Bu sayede Dmoz sadece satış zamanında işe yarayan bir uygulama olmuştur. Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Dmoz’a Nasıl Kayıt Olunur?

dmoz site eklemekDmoz kayıt olma belirli yolları izlemek ile olmaktadır. Öncelikle kullanıcılar Dmoz’a girmelidirler. Dmoz’un internet sitesine girildikten sonra kullanıcılar sitelerinin ait oldukları kategorisini seçmelidirler. Kullanıcılar bu konuda oldukça dikkatli bir seçim yapmak zorundadırlar. Çünkü kullanıcılar sitelerini olmaması gereken bir kategoriye kayıt yapmaya çalışırlarsa Dmoz editörleri bunu kabul etmeyecektir. Bunun için bu aşamadan sonra kullanıcılar sitelerine benzer aynı sektörde Dmoz’a kayıt olmuş bir site bulurlarsa bu yol daha garanti bir yol olacaktır.

O site hangi kategoride ise kullanıcılarda o kategoriye göre seçim yapacaklardır. Kategori seçme işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandıktan sonra sağ üst köşede küçük menüde yer alan adres öner yazısına tıklanmalıdır. Bu bölümde kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli bir durumda Dmoz’un kullanım kurallarıdır. Bu kuralların itinalı bir şekilde okunması gerekmektedir. Bu kurallara uyulmadığı takdirde Dmoz editörler başvuruları onaylamamaktadırlar. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken Dmoz’un kurallarını iyi okuyarak orada belirtilen şartların dışına çıkmamaktır.

Eğer ki kullanıcılar başvuru esnasında zorlanırlarsa Dmoz editörlerine sistem üzerinden sorular sorarak sorunlarını çözebilmektedirler. Kurallara bölümü itinalı bir şekilde okunduktan sonra kullanıcıların siteleri ile ilgili bilgiler istenmektedir. Çıkan parametrelere doğru bilgiler girilmelidir. Bu boş alanlarda en çok dikkat edilmesi gereken alan site açıklaması bölümüdür. Bu bölümde kullanıcılar sitelerini öven cümlelerden uzak durmaları gerekmektedir. Sadece 20 – 30 kelimeden oluşan sitenin açıklama yazısı yazılmalıdır. Diğer bölümlerde kullanıcılar tarafından tam ve eksiksiz bir şekilde her şeyden önemlisi Dmoz kurallarına riayet ederek doldurulursa Dmoz editörleri tarafından değerlendirildikten sonra başvuru kayıtı onaylanmış olacaktır.

Kayıt işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanıcıların eğer birden fazla sitesi varsa birden fazla alan adını tek bir başvuru şeklinde yapmamalarıdır. Bu şekilde yapıldığında Dmoz editörler kendilerinin kandırılmak istendiğini algılayarak kullanıcıların başvurularını ret edeceklerdir. Bu nedenle tek bir site için ve tek bir alan adı için başvuru yapmak gerekmektedir. Dmoz editörler yapılan başvuruları çok detaylı bir şekilde inceleyerek en kısa zamanda başvuru sahiplerine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermektedir. Bu nedenle kullanıcılar başvuru aşamasında çok acele etmemelidirler. Gerekli detaylara önem vermelidirler.

Yorum Yap