Dijital Pazarlama Karması Nedir?

Dijital Pazarlama Karması Nedir? Pazarlamanın doğru biçimde yapılabilmesi için öncelikle potansiyel müşterilerin beklentilerinin doğru bir şekilde tanımlanması gerekir.

Dijital Pazarlama Karması Nedir? Pazarlamanın doğru biçimde yapılabilmesi için öncelikle potansiyel müşterilerin beklentilerinin doğru bir şekilde tanımlanması gerekir. Ardından beklenen hizmetin nasıl hazırlanıp sunulacağı belirlenmelidir. İlk adımda ürün belirlenmeli, ardından bu ürünün fiyatı piyasa araştırması yapılarak belirlenmelidir. Bu aşamalardan sonra potansiyel müşterilere bu ürün sunulmalıdır. Ürünün sunulmasından sonra çalışmalar bitmez. Ürünün piyasada yerini sağlamlaştırması sağlanmalıdır.

Philip Kotler’in Etkili Keşfi

Pazarlama konusunda ciddi bir adım atmak isteyenler, araştırmalar neticesinde dijital pazarlama karması nedir sorusunu sorma noktasına gelirler. Bunu net bir biçimde anladıkları takdirde uygulaması da son derece kolay olacaktır. Philip Kotler, pazarlama konusundaki sorunları çözmüş ve uygulanabilir bir yöntem bularak bunun adını 4P Pazarlama Karması koymuştur.

4P Pazarlama Karması Nedir?

Philip Kotler’in bulduğu 4P Pazarlama Karması, 4 ayrı bölümden oluşur. Bunlardan ilki product, yani üründür. Pazarlamanın temelinde ürün bulunur. Ürün iyi analiz edilmeli ve özellikleri ile sunuluş biçimi iyi bir şekilde belirlenmelidir. İkinci kısım pricing yani fiyatlandırmadır. Ürün belirlendikten sonra ürünün fiyatı özenli biçimde belirlenmelidir. Fiyat belirlerken öncelikle ürünün hedef kitlesi belirlenmeli ve potansiyel müşterinin ödemeyi göze aldığı miktar dikkate alınmalıdır. Üçüncü adım place yani dağıtım adımıdır. Bu adım da pazarlamanın başarılı olması için önemlidir. Hedef kitleye doğru kanallardan ulaşmak gereklidir. Ürünün daima kolay ulaşılabilir olması işleri kolaylaştıracaktır. Elbette dağıtım ağını belirlerken, pazarlama stratejisine uygun bir yol belirlenmelidir. Dördüncü adım tutundurma yani promotion adımıdır. Bu adım sürekli olarak üzerine çalışılması gereken bir adımdır. Çünkü ürünün müşteriye ulaşması yeterli değildir. Müşterinin dikkatini çekmesi ve aklında olması önemlidir. Bunu sağlamak için sürekli bir çalışma yapılmalıdır.

Pazarlama Karması Yeterli Mi?

Bu konuda farklı görüşler vardır. Pazarlama karmasının yeterli olduğunu düşünenlerin yanı sıra yetersiz bulan görüşler de vardır. Örnek vermek gerekirse, parfümeri sektöründen bazı görüşler, bu adımlara ek olarak ambalajlama adımının da eklenmesi gerektiğini söylemektedir. Sektöre göre bu strateji yeterli veya eksik olabilir.

Yorum Yap