Çok Fazla Mouse Kullanan Kişilerin Bildiği Durumlar

İşi gereği veya yaptığı eylem ile birlikte bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren kişilerin karşılaştığı bazı durumlar vardır.

İşi gereği veya yaptığı eylem ile birlikte bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren kişilerin karşılaştığı bazı durumlar vardır. Bu durumların en başında ise bel ve boyun fıtıklarının gelmesinin yanı sıra çok fazla mouse kullanan kişilerin bildiği durumlar, Karpal Tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu, halk arasında iş hastalığı olarak da adlandırılan bir meslek hastalığıdır. İnsanların el bilek kısmında bulunan bir sinir olan Karpal Tünel siniri, sürekli aynı pozisyonda kalması ve zorlanması durumunda zaman içerisinde güçsüz kalır. Bu durum kişilerde; ellerde karıncalanma, iğnelenme ve uyuşma gibi bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtiler Karpal Tünel sinirinin ellerdeki ve parmaklardaki daha küçük sinirlere iletimde sıkıntı olduğu anlamını taşımaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında derhal bir Nöroloji uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Bu muayene neticesinde tedavi süreci başlatılır ve ellerdeki şikayetin geçebilmesi için belli egzersizler ve ilaç tedavisi gerekebilir. Yalnız sendromun ileri seviyelerinde ellerde ve parmaklarda yaşanan his kaybı gibi durumların tedavisi için ameliyat gerekebilir. Bu ameliyat son derece basit bir ameliyat olup sorunlu olan sinire takılan stent ile tamamlanır.

Yaşanması Muhtemel Sıkıntıların Önlenmesi

El bileklerinde ve sinir sisteminde bunun gibi sıkıntı yaşanmasının önlenmesi ise aktivite sırasında yapılacak küçük dinlenme aralıkları ve egzersizlerden geçmektedir. Bu egzersizler bütün sinirlerin aynı şekilde çalışmasını sağlar ve işlevini kaybetmesini önlemektedir. Bunun yanı sıra oturuş pozisyonlarının ayarlanması ve mouse ile bileğin mümkün olabildiğince kırılmadan ve yük binmeyecek şekilde düz vaziyette kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak olan mouse kullanım seçeneklerine göre belirlenmeli ve büyüklük küçüklük ve tuş hassasiyetleri gibi parametreler kullanım amaçlarına uygun olarak belirlenmelidir. Hassas kullanım olanağı sunan mouse seçimi bilek ve parmakları çok zorlamayacağı için tercih edilmeli ve el bileklerini destekleyen mouse pad gibi aksesuarlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum Yap