CDN – İçerik Dağıtımı Nedir? CDN neden kullanmalısınız?

İçerik dağıtım ağları, statik ve akış içeriği ulaşımlarını iyileştiren birden çok coğrafi bölgelerde birden çok sunucu kullanılmaktadır. İnternet veya site trafiği be olursa olsun küresel içerik istekleri otomatik olarak bant genişliğini yükselterek hızlandırmak için en yakın sunuculara yönlendirilerek gerçekleştirilmektedir.

CDN ne işe yarar? İçerik dağıtım ağları, statik ve akış içeriği ulaşımlarını iyileştiren birden çok coğrafi bölgelerde birden çok sunucu kullanılmaktadır. İnternet veya site trafiği be olursa olsun küresel içerik istekleri otomatik olarak bant genişliğini yükselterek hızlandırmak için en yakın sunuculara yönlendirilerek gerçekleştirilmektedir. Trafik ve düğümlerin sayısına bağlı olarak ağın algoritmaları, optimum performans sağlamak ve tıkanıklarını önlemek için en iyi yönlendirme seçenekleri belirlenmektedir.

CDN nedir, içerik dağıtımı olan ve yüksek hızlı İnternet bağlantısı olan kullanıcılar genellikle canlı etkinliklerle görüntüleme ya da hosting sunucularından uzak bulunuyorsa ve işlemlerde dalgalanmalar, yüklemede gecikmeler ve kalitesiz bağlantılar yaşamamak için kullanılan sunuculardır.

CDN, görüntüde sınırlılığa neden olan gecikme sorunlarını en aza indirmek, üretim hızlarına optimize etmek ve her izleyici için kullanılan bant genişliğini maksimize etmeği sağlamaktadır.

İçerik Dağıtım Ağları Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek

CDN Çalisma MantigiCDN neden önemli noktasında şunları bilmek gereklidir. Arama motorları çok yavaş veri akışı sağlayan siteleri trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için CDN yaratılmıştır. İçerik görüntüleme yavaşsa hızlı bağlantı sürelerini izleyiciler için iyileştirmektedir. İnsanlar sayfaların hızla yüklenmesini beklerken yavaş hareket etmesi yüzünden bağlantılarına ve ekipmanlarına iyi para harcamak zorunda kalmaktadırlar. Çünkü müşteri dikkatinin giderek kısa hale gelmesi yüksek kaliteli video ve canlı akış olaylarını gerçekleştirmek istemesi CDN ihtiyacını doğurmuştur. CDN teknoloji kısmi internet arızaları sırasında emniyetli koruma sağlar. İçerik çoğaltmada veri ve görüntü bozulması ve kaybına karşı korur. DavutSahin.net için kullandığım cdn servisi maxcdn dir.

CDN’lerin Faydaları

İşletme sahipleri depolama içeriğinin her türlü artan ihtiyacı yüzünden hızlı bir şekilde bu materyalleri sağlamaları gerekir. CDN hızlı sayfa yüklemeği kolaylaştırmak ve aşağıdaki avantajları da dâhil olmak üzere önemli faydalar sunmaktadır.

Duraksamadan ve ağır internet trafiği barındırmalarını ortadan kaldırır.

Video akışı genellikle sınırlılık sonuçları nedeniyle iletim zamanlarında gecikme olmasını engeller ve ses içeriği indirirken daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya yardımcı olur.

Paket kaybını en aza indirir.

Kullanıcılar gelişmiş akış kalitesini ile çalışırlar.

Hızlı yükleme sağlar.

Kasırgalar ve depremler önemli coğrafi bölgelerde verilen hizmetlerde önemli bozulmalara neden olabilir. Doğal afetler internetin belli alanlarını etkileyen dosya yansıtma verilerini korur.

Sosyal medya paylaşım başarısı popüler hale gelmiştir ve çoğu işletmelerin içeriği video elementleri ekleyerek yayınlamaktadır. Canlı etkinlikleri artan trafik yoğunluğunda oluşturmak için yardımcı olur.

Küçük örgütler ve okullar SEO çabalarını güçlendirmek için canlı etkinliklerle yayın yapabilmektedirler. Seo Nasıl Yapılır? adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Herkes bir pazarlama stratejisinin bir parçası olarak canlı ağlarda yayın yapabilme imanına sahip olmaktadır.

Organizasyonlar, videolar, eğitim programları ve diğer pazarlama araçları nasıl yapılır öğrenebilir ve online varlığını artırabilirsiniz.

Yeni teknoloji ve gelişmiş mobil uygulamalar sunucularda artan oranda taleplere yer verilerek şirketlerin kendi online varlıkları genişletmek gibi büyük CDN sunucularına ihtiyaç duyarlar.

içerik dağıtımı neden önemli

CDN’lerin dezavantajları

Ek maliyetler içerir, ancak büyük şirketler genellikle kısa güzergâh boyunca içeriklerini sunarak tasarruf etmeye çalışırlar.

Başarısızlıkla sonuçlanan yeni noktalar oluşabilir.

CDN veri transferi zincirleri boyunca potansiyel başarısızlıklarda yeni noktaları oluşturur.

CDN birçok kişi tarafından kullanılmaktadır ve tepki süreleri nedeniyle diğer CDN kullanıcılarının web sitesi trafiği hacmi değişebilmektedir.

Web sitesi sahipleri müşterilerine araştırma için en yakın ve en uygun sunucu yerleri sunan CDN seçmeleri gerekir. Bir web sitesi Kuzey Amerika’daki müşterilerinin çoğunu alırsa o zaman Avrupa ve Asya’daki sunucu konumları daha az fayda sağlayacaktır.

İçerik Yönetimi Sorunları

Şirketler içerik yönetimi sağlamak için ağlar boyunca içerik güncelleme ve içerik yönetim sistemlerini kullanmayı dikkate almaları gerekebilir. Özel widget’lar, içerik oyunu ya da özel uygulamalar gerekebilir. Müşteri etkileşimleri belirli bölgelerde farklı gereksinimleri gerektirebilir. Direkt kontrol eksikliği içerikteki değişiklikler editörler ve geliştiriciler için sorun teşkil ederse doğrudan CDN sağlayıcıları aracılığıyla iyileştirmeler yapılmalıdır.

Yorum Yap