Bitcoin Virüsü Nedir?

Kripto para birimleri içerisinde yer alan terimlerden bir tanesi olarak bireylerin karşısına çıkan ve hiç ilgisi olmasa bile sisteme dahil edilebilen Bitcoin virüsü, bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken olumsuz durumlar arasında yer alıyor. Bitcoin virüsü nedir? sorusu aynı zamanda Miner Virüsü terimini de beraberinde getiriyor. Kötü niyetli yazılımcılar tarafından kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen bu virüs, kişi adına bilgisayarda Bitcoin madenciliği yapılmasına olanak tanıyor.

Bitcoin Virüsü

Seneler önce kripto para biriminin temelini atan ve bugüne geldiğimizde hala bu para biriminin en tepesinde yer alan Bitcoin, madenciliği ile ön plana çıkıyor. Sistemi bilgisayara kurup madencilik girişimciliğine başlayanların sayısı yadsınamayacak kadar çok. Ancak durum sadece bununla sınırlı değil. Kendi bilgisayarının yanı sıra belirlenmiş olan bilgisayarlara virüs gönderme işlemi ile başka bilgisayarlarda da madencilik yapılabiliyor. Bu durum da ortaya Bitcoin virüsü adı verilen bir terimin ortaya çıkmasına neden oluyor.Bitcoin Virüsü Nedir?

Bitcoin Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Kötü niyetli kişilerin Bitcoin madenciliği yapmanın yanı sıra bu paranın üretimini yapmak için çok fazla para harcamaları gerekiyor. Bunun yerine kullanıcı bilgisayarlarına virüs göndermeyi tercih eden bu kişiler, bilgisayarın grafik işlemcisini ve işlemci sistemini absorbe ediyorlar. Bu durum kullanıcı tarafından özellikle oyunlara giriş yaptığı zaman hissedilebilir bir yavaşlama ile anlaşılabiliyor. Bitcoin virüsünün bilgisayara bulaşıp bulaşmadığından emin olabilmek için, kullanıcının Malwarebytes Anti-Malware adlı programı kullanarak tarama işlemini yapması gerekiyor.

Bitcoin Virüsünü Temizleme

MalwareBytes, Norton Power Eraser ve Dr. Web CureIT! adlı programlar ile beraber bilgisayarda tespit edilmiş olan bitcoin virüsünü temizleyebilmek mümkün oluyor. Bitcoini programsız bir şekilde temizlemek isteyenler için ise bu işlem Görev Yöneticisi’nden geçiyor. Bu alanda yer alan kayıt defteri üzerinde AppDatabtc.exe ve miner.exe dosyaları aratılması ve bulunan her şeyin silinmesi gerekiyor. Böylelikle kullanıcının bilgisayarında yer alan Bitcoin virüsü temizlenmiş oluyor. Kötü niyetli kişilerce bilgisayarlara gönderilen bu virüs, özellikle işlemci sisteminde ciddi bir yavaşlama meydana gelmesi ile hissedilebiliyor. Bunun nedeni ise virüsün işlemci sistemini oldukça yoğun bir şekilde kullanması.

Yorum Yap