Bitcoin nedir, nasıl elde edilir, nasıl harcanır?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılın da deneysel olarak başlatılmış olan Bitcoin herhangi bir resmi kuruluşla bağlantısı olmayan, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan, ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen dijital bir para birimidir. Dolar ve Euro’ ya alternatif olarak kullanılan Bitcoin’ in kısaltması BTC’DİR.

Bir çok kişi gelecekte kağıt paranın tedavülden kalkıp, yerine Bitcoin’ in geleceğini düşünmektedir. Fakat bu sanal paranın günümüzde kağıt paranın yerini alması henüz mümkün değil gibi görünüyor. Bitcoin para birimi dünyanın birçok ülkesinde bireysel olarak ve devlet içinde kullanılmaktadır. Bitcoin’i Alman Maliye Bakanı, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini belirtmiştir. İran’ın da Bitcoin para birimini kullandığı söylentiler arasındadır.

Bitcoin madencilik nedir sorusuna yanıt olarak şunu söyleyebiliriz; madencilik yaparak Bitcoin elde etme işine madencilik (mining) deniyor. Bitcoin (mining) elde etmek madenciliğin tek amacı değil. Hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirmek ve sistem ağını senkronize etmek de madenciliktir. Bitcoin kullanılan yerler de sistem tek bir merkezden kontrol edilmediğinden dolayı sistemi takip etmek için birilerinin ücret karşılığı bunu yapması gerekiyor ve bu kişilere madenci deniyor.

Bitcoin madenciliği, bilgisayar donanımlarıyla yapılıyor. Siz de Bitcoin nasıl üretilir deyip, tek başınıza yapmayı düşünürseniz, iyi bir bilgisayar donanımına sahip olmalısınız. Bilgisayarınızın ekran kartı kuvveti, madencilik performansınız da etkili olacaktır. Bunun yanı sıra madencilik için tasarlanmış sistemleri kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği için donanım ihtiyacı günden güne yükselmektedir. En çok tercih edilenlerin en başında Cloud Mining gelmektedir. İnternet üzerin de dönemsel kontrat yaparak, ücret karşılığında işletilen donanımlar bulabilirsiniz. Sınırsız sayıda Bitcoin elde etmek mümkün değildir, sistem 21 milyon Bitcoin çıkarma izni vermiştir.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’in kendi değeri bulunmamakta, insanların tercihiyle değer kazanmaktadır. Piyasada ki arz ve talepler Bitcoin’in değerini belirlemektedir. Bitcoin’e talep arttıkça fiyat arttığı gibi, talep azaldıkça da fiyat düşer. Bitcoin piyasada sınırlı miktarda bulunuyor. Bu sebeple talep arttıkça Bitcoin’in değer kazanması, Bitcoin para biriminin özellikleri arasındadır.

bitcoin detaylı anlatım

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan veya web servislerinden sanal bir cüzdan oluşturmalısınız. Cüzdan oluşturma da herhangi bir sınır bulunmamaktadır, istediğiniz sayıda cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu cüzdan ile para alıp gönderebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Sistemde yapılan ödemelerin doğrulanması için, asimetrik şifreleme gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

Her işlem için ağa duyurulum yapılır ve işlem blok zincirinde yer alır. Kullanılan bu teknolojilerle güvenilir ve hızlı bir ödeme sağlanmaktadır. Ürettiğiniz ya da satın aldığınız Bitcoin’leri alışveriş yaparak harcayabilirsiniz. Ülkemiz de henüz Bitcoin bulunmasa da dünya ülkelerin de Bitcoin’i kullanan mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır.

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir Mi?

Bitcoin’in bağlı olduğu protokoller sayesin de yaptığınız her işlem şifreyle korunmaktadır. Bitcoin kullananların parasını iki kez harcaması mümkün değildir. İşlem öncesin de paranın kullanıp kullanılmadığı, sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Bu sebeple Bitcoin’de hile yapmak mümkün olmadığından güvenli bir yatırım aracı olarak kullanılabilir.

Bitcoin’in popülerliği arttıkça değeri de artacağından dolayı insanlar Bitcoin yatırımlarına yönlenmektedir. Bitcoin’in transferi ve yapılan işlemlerin anlık yapılması Bitcoin’i diğer yatırım araçlarından önde tutmaktadır.

Aynı zamanda herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığından dolayı ekonomisinden etkilenmemesi ve anonim olması sebebiyle herhangi bir kuruma ya da kişiye bağlı kalınmadığından hesap kapatılma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bunların yanı sıra Bitcoin en hızlı transfer aracı olduğundan kullanım popülerliğinin günden güne artması kaçınılmaz olacaktır.

2 Yorum

  • bitcoin hakkın da bir çok bilgi duymuştum ama sitenizde yer alan bu bilgi oldukça etkili ve güzel. Teşekkürler.

  • Recep ivedik 5 filmi bitcoin ile uçacak gibi şu sıralar bitcoin çok popüler.

Yorum Yap