Bitcoin Cüzdanı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin hakkında merak edilen soruların sayısında günden güne daha fazla artış görülmektedir. Bu konulardan biri de bitcoin cüzdanı nedir? Nasıl kullanılır? gibi konulardır. Makaleyi okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel bir şekilde piyasaya sürülen, hiçbir şekilde merkez bankası, resmi bir kurum ya da kuruluş tarafından denetleyiciliği bulunmayan fakat farklı ülkelerin para birimleri ile dönüşüm yapılabilen (alış-veriş) dijital para birimidir. Aynı zamanda bitcoinin herhangi bir üçüncü parti hizmetine veya bir vasıta kurumuna ihtiyaç duymadan transferi sağlanabilir. Global pazarda, dolar ve euro’ya yan seçenek olarak tanıtılan Bitcoin’in kısaltması BTC, sembolü ise ฿ şeklindedir.

Bitcoin Cüzdanı Hakkında

Bitcoin hesabı ile birlikte satın alınan bu kripto paraların, amaca hizmet etmesi bakımından güvenli bir biçimde tutulması gerekmektedir. Sanal platformda güvenli olarak Bitcoin depolamak amacı ile meydana getirilmiş olan cüzdanlara Bitcoin Cüzdanı adı veriliyor. Bitcoin ile ilgili alım satım gerçekleştiren web siteleri, kullanıcılar için Bitcoin saklama görevini yapabilir. Fakat bu durum pek çok kişiye güvenli gelmiyor. Bu dijital paraların başına herhangi bir olumsuz durumun gelmemesi için yatırımcılar son derece dikkatli adım atmak istiyor. Bitcoin hesabında da bitcoin saklanabilir fakat doğrudan transfer yapılması mümkün değildir. Bitcoin cüzdanında ise hem bitcoin saklanabilir hem de istenildiğinde karşı tarafa transfer gerçekleştirilebilir.

Nasıl Çalışır?

Bu konu hakkında bilinen tüm yanlışları bir yere koyduktan sonra bitcoin cüzdanının çalışma şekli şu şekilde özetlenebilir. Burada bulunan tek şey blockchain’de saklanmış olan işlem kayıtlarıdır. Dijital cüzdanlar kullanıcıların genel ve özel şifrelerini blockchain üzerinde gerçekleştirilen para transfer etme ve alma gibi işlemleri yalnızca kişiye özel bir biçimde saklayan bir yazılımdır. Yani bir kişi karşı tarafa bitcoin ya da farklı bir kripto para transfer ettiğinde, karşı tarafın cüzdanında olan özel anahtarla imzalamış olur. Daha sonra blockchain üzerindeki genel anahtarla kıyaslandığında işlem kabul edilir. Bunun için yalnızca kişiye ait olan anahtarlardan, blok zincirlerin kayıtlarından meydana gelen ve bir harcama yapıldığında, bu anahtarlar üzerinden işlem gerçekleştirilebilen yazılımlardır.

Yorum Yap