Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

İstenmeden de olsa ağ ve siteler üzerinden bilgisayarın içerisine virüs bulaşmaktadır. Virüsler, bilgisayarın hızını düşürmekte ve çalışması konusunda oldukça yavaşlatmaktadır.

İstenmeden de olsa ağ ve siteler üzerinden bilgisayarın içerisine virüs bulaşmaktadır. Virüsler, bilgisayarın hızını düşürmekte ve çalışması konusunda oldukça yavaşlatmaktadır. Bilgisayarın temizleme işleminin yapılması için “Sistem Geri Yükleme” aracının kullanmak ve hatalardan onarmak gerekmektedir. Hatalardan onarılmayan ve virüslerin akışını bilinmeden yönden de akmaya devam etmesi, bilgisayarın sisteminin çökmesine kadar birtakım sorunlar oluşturulmasına ortam hazırlamaktadır. Bilgisayar Nasıl Temizlenir? bir bakalım.

 

Bilgisayarın Temizleme Aşamaları

Cihazın içerisinde yer alan kontrollerin sağlandığı “Denetim Masası” bölümüne girilmesi gerekmektedir. Bilgisayarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?, sorusu da belirtilen işlemler sayesinde gerçekleşmektedir. Araç içerisinde yer alan bütün seçenekleri görmek için “Görüntüleme Ölçütü” yer alan kısımda bulunan “Büyük Simgeler” bölümünün aktif edilmesi gerekmektedir. Bütün seçeneklerin büyük olması ile beraber alt kısımlarda bulunan “Sistem” aracının açılmasını sağlamak gerekmektedir. Sistem bilgilerinin bölümünde yer alan “Sistem Koruması” adı verilen butona tıklama işlemi yapılmaktadır. Açılan sayfa neticesinde ekranda “Sistem Özellikleri” bölümü görünmektedir. Açılan menü üzerinde “Sistem Geri Yükleme” butonuna tıklamak ve daha önceki tarihe döndürme işlemi yapılmaktadır. Aracın aktif bir hale gelmesiyle beraber alt kısımlarda bulunan “İleri” butonuna tıklamak gerekmektedir. Muhtemel olarak en son olarak yapılan geri yükleme noktası görünmektedir. Virüsün, bilgisayar üzerindeki bulaşma durumuna bakarak, daha önceki yükleme noktalarını görmek ve uygulamakta mevcut seçenekler içerisinde bulunmaktadır. İstenilen yükleme seçeneğine basarak “İleri” komutuna tıklamak gerekmektedir. Karşımıza çıkan “Son” butonuna tıklayarak sistemin geri yüklemesini başlatmak amaçlanmaktadır. Bilgisayarın oluşturmuş olduğu performansa göre bu işlem oldukça uzun sürebilmekte ve bilgisayar kendiliğinden yeniden başlatma durumuna geçebilmektedir.

Bilgisayarın Temizleme İşleminden Sonra Yapılacaklar

Virüslerin, geri dönülmesini engellemek için virüs engelleyici programları bilgisayara indirmek gerekmektedir. Ücretsiz bir şekilde virüslerin engelleme işlemlerini yapan programlar bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde bilgisayar güvence altına alınmaktadır.

Yorum Yap